X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestis avati huumoripärandit talletav muuseum

{{1459495894000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Mittetulundusühingud Eesti huumoriliit ja Purculi asutasid Eesti huumorimuuseumi, mis talletab Eesti huumoripärandit.

Raplamaal Purkus asuvas Eesti huumorimuuseumis kogutakse, säilitatakse ja eksponeeritakse Eesti huumoritemaatikaga seonduvat, muuseumis korraldatakse ka huumoriõhtuid ning karikatuuride ja saržide töötubasid, vahendasid ERR- i raadiouudised ja "Aktuaalne kaamera".

Huumorimuuseumi idee sündis karikaturist Heiki Maibergil seitsme aasta eest "Teeme Ära" raames peetud mõttetalgutel. Juba varasemast oli talle silma jäänud Raplamaal Purkus asuv endine koolimaja, mille ühes tiivas oli piisavalt vaba ruumi. Sellest ajast peale on seal korraldatud arvukalt karikatuurinäitusi ja huumoriõhtuid. Nüüd anti asjale ametlik käik ja asutati Eesti Huumorimuuseum.

"Huumoriliidu esimees Andrus Tamm helistas mulle ja ütles, et kuna raadios öeldi ka maha, et täna asutatakse Huumoriliidu ja MTÜ Purculi poolt Huumorimuuseum, siis paljud on võtnud seda aprillinaljana, aga tegelikult tuleb ikka täitsa tõsine muuseum siia," kinnitas Maiberg.

Huumoriliidu esimees Andrus Tamm ütles, et kogutud on palju temaatilist materjali, eelkõige karikatuure ja nüüd tehakse see kõik ametlikuks.

"Õnneks on vallavalitsuse poolt lubatud kasutada Purku koolimaja ühte tiiba, kus me oleme korraldanud näituseid, aga nüüd saame uhkema nimetusega selle tööle panna nagu Eesti huumorimuuseum," ütles Tamm.

Aastatega on Maibergi sõnul kokku kogutud üle 2000 töö. Tamme sõnul saab lisaks karikatuuridele muuseumis näha audiovideoid ja naljakamaid skulptuure. "Kõik, mis on seotud huumoriga, eelkõige Eesti huumoriga, on meie huvisfääris," selgitas Tamm.

Ta lisas, et kuna muuseum on veel algusjärgus, ei ole kõiki ideid kohe ära teha võimalik, sest finantsid seavad oma piirangu. "Ta on eraalgatuslik asi ja kogu see huumor tuleb eraisikute käest, kes on nõus lahkelt jagama. Siin on näiteks endine Pikkeri peatoimetaja Koržets andnud midagi ja nimekiri on päris korralik," kinnitas ta.

Tamm lisas, et on ka ise suur huumorikoguja. "Minu isiklikus kollektsioonis on üks haruldane Eesti naljandite raamat aastast 1895. Rääkimata kõik huumoriajakirjad Kratt, Sädemed ja mis iganes veel," loetles ta.

Humoorikate ürituste sari, mis Purku rahvale pimedatel talvekuudel meelelahutust toob, peab suviti küll puhkust, aga muuseumi saab külastada aastaringselt. Selleks tuleb vaid vastavast soovist teada anda.

MTÜ Purculi on kogunud alates 2010. aastast naljasõprade toel Eesti humoristide ja karikaturistide loomingut. Hetkel on kogutud umbes 2000 originaalkarikatuuri 80 karikaturistilt ja lisaks veel palju muud huumoriga seotud materjali.

Toimetaja: Rutt Ernits, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: