Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti e-sportlased teevad maailmatasemel tulemusi

Foto: Patrick Strack/Wiki

Ehkki siin kodumaal ei ütle enamikele Clement Ivanovi või Puppey nimi just palju, pole liialdus väita, et 26-aastane e-sportlane on hetke üks kuulsamaid eestlasi terves maailmas.

Äsja lõppes Shanghais maailma ühe populaarseima arvutimängu Dota2 turniir ning umbes 15 000 kohalviibija ning miljonite netijälgijate ees juubeldab äsja võidu vormistanud meeskond nimega "Secret" ehk "Saladus", mille kapteniks ei keegi muu kui e-spordimaailma tõeline superstaar – Tartu noormees hüüdnimega Puppey ehk Clement Ivanov, vahendas ETV saade "Pealtnägija".

Dota on strateegiamäng, kus viis inimest mängivad samal ajal viie inimese vastu. "No nii nad ütlevad, ma olen väga hea strateeg selles mängus. Ma olen stabiilne mängija olnud juba päris kaua aega, rohkem kui seitse aastat. See annab sulle sellise aura ka, et mängijad tahavad sinuga koos mängida ja kõik need, kes tulevad sinuga koos meeskonda mängima, nad usaldavad sind," selgitas Ivanov.

Ivanovil on ette näidata tohutu austajate armee: pea 400 000 fänni Facebookis ning 200 000 jälgijat Twitteris. Muusikaprodutsent Syn Cole 200 000 fänniga, President Toomas Hendrik Ilves 100 000-ga ning populaarne trikisuusataja Kelly Sildaru 50 000-ga jäävad temast kaugele maha. Millisesse maailmanurka Puppey ka ei satuks, autogrammijärjekorrad on võrreldavad talongipoe omadega, ent tema fännide poolehoiuavaldused ei piirdu kaugeltki ainult sellega.

Ehkki Eesti spordiuudised märtsi alguses Puppey suursaavutust ei kajastanud, siis maailmas pole e-sport ehk elektrooniline sport enam kaugeltki üksikute arvutimängufanaatikute nišihuvi. E-sport on üha jõulisemalt ja kindlamalt võtmas kohta sisse traditsiooniliste spordialade kõrval. Veebisaate "Puhata ja mängida" juhid Martin Mets, Rein Zobel ja Rainer Peterson kirjeldasid, et e-sport on mõttesport nagu male, kuid virtuaalne.

"Raske on mingeid numbreid öelda, kui populaarne praegu e-sport on, aga ta on kindlasti väga võimsalt tõusuteel. Kui rääkida siis Dota2 suurimast võistlusest Internationalist, siis selle auhinnapott on tõusnud kuskilt paari miljoni pealt 18 peale viie aastaga. Ma arvan, et umbes samasuguselt on tõusnud ka see vaatajate arv," kirjeldasid "Puhata ja mängida" juhid. Üheks näitajaks on seegi, et USA kõige suurem spordikanal ESPN avas just hiljuti oma e-spordi portaali.

Veel noori tegijaid

Kui võrrelda e-sporti ja traditsioonilist sporti, siis e-sport on kindlasti meelelahutuslikum, kuid nõuab tipptasemel väga suurt pingutust. "Me ei ole kunagi veel jõudnud sellise ajastuni, kus on mingi 50-aastane mängija, kes on alustanud 20-aastaselt. Kui me hakkame sinna jõudma, siis me hakkame aru saama, kui kaugele me tegelikult võime jõuda," ütles Ivanov.

Täna 26-aastane Puppey hakkas esimestel arvutimänguvõistlustel käima 13-aastaselt. Oma esimese suure turniirivõiduni Dota2 maailmameistrivõistlustel jõudis ta aga viie aasta eest, kui tema meeskond pistis taskusse auhinnatšeki pea miljoni euroga. Dota2 on üks maailma populaarsemaid arvutimänge, mida mängib keskmiselt 900 000 inimest päevas. Seega pole imestada, et just Dota2 on maailma kõige suuremate auhinnafondidega e-spordiala, kus edu korral ootab mängijaid lisaks aule ja kuulsusele ka korralik palgatšekk.

6. märtsil Shanghais kukkus Puppey juhitud meeskonna pangakontole veel üks lisamiljon. Nii ongi eestlane hetke enimteenivate e-sportlaste edetabelis aukartustärataval kaheksandal kohal, olles oma karjääri jooksul arvutimänge mängides kokku teeninud üle 1,1 miljoni euro.

Ehkki Clement Ivanovi tulemusteni ükski teine eestlane veel ei küündi, siis ilusamale elule lähemale on enamike lapsevanemate poolt ajaraiskamiseks peetav arvutimängude mängimine viinud veel teisigi kaasmaalasi. Selles samas enimteenivate e-sportlaste edetabelis, kus Clement Ivanov hoiab maailma üldarvestuses kaheksandat kohta, leiab eraldi ka Eesti mängurite arvestuse, mille viiendalt kohalt leiab 18-aastase Põlva gümnasisti Mauno Tälli, kel mängijanimeks Beansu. Mauno ehk Beansu teeb suuri tegusid mängus nimega "League Of Legends". Ta õpib 11. klassis, mistõttu ta hetkel veel täiskohaga mängija pole, ehkki kutseid profiliigasse astuda on ta saanud juba korduvalt. Ahvatlus kool sinnapaika jätta ja pea ees arvutimängude maailma sukelduda on noormehe kinnitusel kohati olnud suur.

"Väga raske on võtta, et samas tahaks kooli ära lõpetada, aga samas tahaks teha seda, mida sa armastad ka. Kui ma olen võistlustel käinud, siis on neid nädalaid ette tulnud, millal terve nädal ei jõua kooli, kui kuskil võistlustel olen," tõdes noor e-sportlane.

Selge on see, et e-spordi maailmas toimub üha rohkem ja see suudab üha suuremaid elamusi pakkuda nii mängijatele endile kui ka mängude jälgijatele. Ehkki meile võib endiselt veel tunduda võõras mõte sellest, et arvutimängude mängimine võiks olla samal pulgal eestlaste lemmikspordialadega nagu suusatamine, kettaheide või kümnevõistlus, tuleb ilmselt juba õige pea alla vanduda maailmast peale tulevatele trendidele. Ja miks mitte, et just nimelt Puppey võiks järgmistel spordiaasta auhindadel seista Eesti parima meessportlase pjedestaalil.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: