Näitleja Margus Prangel otsib kurgulaulust harmooniat ({{commentsTotal}})

Foto: ERR/Ringvaade

Kaks Margust, Margus Prangel ja Margus Mitt on avastanud põneva ning ürgse laulmisstiili, mida nimetatakse kurgulauluks.

"Kurgulaulu eemärk on harmoonia loomine ja läbi selle elukvaliteedi tõstmine, seda võib teha ükskõik kes," selgitas Prangel ETV saates "Ringvaade".

Ta lisas, et kurgulaul koosneb ülehelidest, mille puhul lauldakse üht heli, kuid sinna peale hakkab end laulma mingi muu heli. Kurgulaul võib kesta lausa tund aega ning seda saab esitada ühiselt. Ühtlasi on mõne kurgulaulu puhul kuulda ka konkreetseid sõnu. "Sõnad tegelikult on olemas, Tiibeti mungad laulavad templis sõnadega hästi madalalt," selgitas Mitt.

Prangel, kes on ise Tiibetis käinud, lisas, et kurgulaulu üks eesmärk on tervendamine ja harmoniseerimine. Teadlased on vaadelnud kurgulauljaid röntgenikiirte all ja tuvastanud, et laulja kurk võtab laulmise ajal täpselt sellise kuju nagu see oli ürgaja inimesel.

Laulmine toimub aga puhtast südamest ning tehnika pole Prangli sõnul oluline. "Siis, kui ma laulan, pärast seda ma istun vaikuses ja siis lasen sellel settida ja elu järgmine samm settib sinna pinnale," rääkis Prangel, kuidas kurgulaul temale mõjub.

30. ja 31. märtsil tuleb Eestisse esinema ka Radik Tyulyush, maailma kuulsaima kõrilauluansambli Huun HuurTu liige. "Tema on päris autentne, maast madalast laulnud, meditsiiniharidusega ja mitmekordse muusikalise kõrgharidusega," rääkis Prangel maailma parimast kurgulauljast.

Kontserdile teevad kümneminutilise eelsoojenduse ka Margus Prangel ja kontserdi korraldaja Margus Mitt.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: