Kontoritöötaja võttis ette maailma rängima matka ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Alates sügisest on "Pealtnägija" kaasa elanud õblukesele eestlannale, kes võttis üksi ette maailma ühe rängima, 3000-kilomeetrise matkaraja.

Kui "Pealtnägija" jõulude eel saates vahekokkuvõtte tegi, oli ta läbinud 1380 kilomeetrit. On sümboolne, et pärast ligi 100-päevast teekonda lõpetas Anneli suure katsumuse just Eesti sünnipäeval.

Anneli Tammiksalu tegi edukat kontorikarjääri, kuid tundis ühel hetkel, et vajab midagi totaalselt erinevat. 32-aastane tallinlanna otsustas ette võtta maailma ühe pikima matkaraja ja läbida see ihuüksi.

Anneli on elukutselt luksusköökide disainer ja elas viimased viis aastat Uus-Meremaal, mistõttu langes valik maailma üheks raskemaks peetavale rajale, mis viib riigi põhja-saare tipust lõuna-saare otsa. "Pealtnägija" kohtus naisega esimest korda oktoobri keskpaigas, kui matkaja tegi Tallinnas, vanemate kodus, viimaseid ettevalmistusi.

Jõulude eel tegi saade esimese kokkuvõtte, kui eestlannal oli selja taga esimene kolmandik ehk tuhat kilomeetrit ning polnud kindel, kas ta peab lõpuni vastu. Siis veel ta ei teadnud, et valus mudamaadlus on alles piinade algus, mida ei tee lihtsamaks, et matkasell filmib ise oma teekonda. Kui neid kaadreid me juba televiisoris näitasime, siis edasist mitte. Kui siiani matkas Anneli jala, siis enne aastavahetust seisis ees viiepäevane süstamatk, mis kohe alguses osutus dramaatiliseks.

2015. aasta viimastel päevadel jätkub Anneli rännak Lõunasaarel. Nüüd on ta sattunud Tolkieni kääbikumaailma - mäed, tuuled, udu – kõik on kordades ohtlikum ja metsikum. Üks vale samm ning elu võib lõppeda kuristikus.

Mõnes teises videoklipis on tuul veel karmim ja pole isegi kuulda, mida Eesti matkasell räägib. Kuid tuul pole ohtlik, kõigest ebamugav. Kui matkast on seljataga kaks kolmandikku, satub Anneli riburadapidi vahejuhtumitesse, mille järel iga tavaline inimene jätaks retke katki.

"Hetkel olin just alla tulemas ühest suhteliselt järsust kaldast ja ma libastusin. Ei nüüd midagi nii hullu aga natukene, umbes meetri jagu sai rullutud, üle oma selja. Õnneks on luud liikmed kõik terved, tuleb lihtsalt haav ära puhastada. Ei tea küll, mis see kõik tähendab sest eilsel pärastlõunal, kui ma käisin paljajalu ringi uitamas, libastusin taaskord ning ma sain oma parema jalalaba serva nelja sentimeetripikkuse äärmiselt sügava lahtise haava. Nii et eilsel õhtul ma lonkasin ja hüppasin isegi ühel jalal. Ning oli teadmata, kas ma täna suudan jätkata, aga oma viimase kuue aasta jooksul võtsin ma sisse esimese valuvaigisti ning antud hetkel olen ma teel ja vaatame, kuidas see tänane päev edasi läheb. Võtan sammhaaval ja olen äärmiselt ettevaatlik," raporteeris Anneli otse matkarajalt.

500 kilomeetrit hiljem saadetud e-kirjas teatab Anneli, et igal hommikul pigistab ta silmad kinni ja hambad ristis surub katkise jala matkasaapasse, mis võiks paistetuse tõttu olla vähemalt number suurem. Kangekaelne eestlanna tunnistab, et haav vajaks kindlasti õmblemist ja koguni teised teel kohatud matkasellid peavad teda jätkamise pärast hullumeelseks. Aga isegi valu ja pisarate kiuste, ei kaalu Anneli kordagi alla andamist, kuigi kuuleb teel olles katkestajatest pidevalt.

Päeval, mil Anneli otsustab, et liiga ohtlik oleks edasi liikuda, kuuleb ta õhtul, kuidas helikopter sõidab peakohal edasi-tagasi. See tähendas, et miskit on toimumas. "Hommikul sain ma teada, et üks noor tütarlaps, kes siiski otsustas veel õhtusel tunnil oma teekonda jätkata, eksis niivõrd palju teelt, et teda ootas ees äärmiselt kurb õnnetus.Ta libises ning pind tema jalge all ligi 12 meetrit langes ning ta kukkus ühes sellega. Tal on nina katki, tal on suur haav silma peal, ning ta nägu väidetavalt oli kõik verega kaetud. Pluss ta nihestas oma õlga niivõrd palju, et ta oli võimetu liikuma. Tänu. Päästmaks tema elu, on selline asi raadiosaatja, mida sai siis kasutatud ja helikopter tuli teda päästma."

Isegi need sündmused ei löö Annelit verest välja.

Kui Anneli on täpselt 100 päeva teel olnud, siis matka lõpp juba paistab - jäänud on minna veel viimased 250 kilomeetrit. Ka Anneli varustus annab märku, et on viimane aeg on see rännak lõpetada. Sokkides haigutavad suured augud ja matkasaabastest on saanud sandaalid.

107 teeloldud päeva järel saab Annelil läbitud matkarada Uus-Meremaa ühest otsast teise ja ta jõuab oma sihtpuntki, pange nüüd tähele, Eesti Vabariigi aastapäeval.

24. veebruaril, aastal 2016 jõuab Anneli 3000 kilomeetri pikkune Te Araroa teekond võiduka lõpuni.

Teda ei morjendanud eluohtlikud olukorrad, valu, armutu ilm ega kümned päevad üksinduses –isegi pisarsilmi ei kaalnud ta katkestamist. Täna võime julgelt öelda, et Anneli Tammiksalu on üks Eesti kangemaid naisi.

"Pealtnägija" võttis pärast matka Anneliga ühendust Skype vahendusel. "Ma tunnen ennast fantastiliselt, et olen niivõrd suure saavutusega enda elus hakkama saanud, sest et kui ma sellele teele asusin, siis ei olnud mul õrna aimugi, kuidas ma ennast tunnen ja kuidas ma vastu pean. Aga 3000 km on nüüd minu seljataga ja ma tunnen ennast ülivõimsalt. Tihtilugu ongi see, et meil nii palju hirme iseenda sees, et me unistame palju, mida me tahame enda ellu. Aga me hoiame ennast tagasi, öeldes endale, et me ei ole selle väärilised. Või et me ei saa hakkama, aga tegelikult on meis kõigis nii palju tugevust sees, et me saame kõigega hakkama."

Anneli jalg on tänaseks peaaegu terve, aga uusi matkasid ta momendil ei kavanda, vaid saatis selle asemel Uus-Meremaal laiali CV, et leida taas kontoritööd. Ta on sitke ja tubli (seda enam, et filmis enamuse nähtud kaadritest ise), aga kahtlemata mitte ainus.

Toimetaja: Jaanika ValkHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: