Eesti joogaõpetaja teab, kuidas maailm murevabaks muuta

Foto: ERR

Väidetavalt on murevaba elu tõepoolest käegakatsutavam kui kunagi varem ja seda tänu Eestis välja töötatud õpetusele.

"Sa õpid ära tehnoloogia, kuidas see käib. See käib väga lihtsalt. Vabastad selle, su kurbus on läinud ja kõik need asjad on kadunud. Kannatused on lõppenud," kirjeldas teadliku muutuse kunsti (TMK) rajaja Ingvar Villido ETV saates "Pealtnägija".

Kõlab nagu järjekordne katteta lubadus ühelt järjekordselt eneseabigurult, kuid selle salapärase õpetuse ehk teadliku muutuse kunsti tõhusust on valmis käsi piiblil kinnitama väga paljud Eesti kuulsad ja edukad. Näiteks muusik Tõnis Mägi, sel aastal presidendilt teenetemärgi pälvinud moelooja Reet Aus, sarjadest "Viimane võmm" ja "Saame kokku Tomi juures" tuntud näitleja Robert Annus, arengufondi nõukogu esimees Ville Jehe ja endine saatejuht Aigi Vahing on vaid murdosa neist, kes ütlevad, et pärast TMK enda ellu toomist pole miski enam endine.

"Ma mäletan, et kui ma käisin seda loengut kuulamas, siis oli küll selline esimene loeng oli selline ahhaa kogemus, et kuidas ma ise selle peale pole tulnud," kirjeldas Tõnis Mägi.

Moekunstnik Reet Ausi sõnul on õpetuse kõige märgatavam osa iseenda jaoks see, et aega tuleb tohutult juurde. "Efektiivsus kasvab meeletult. Väga lihtne näide mu enda elust, et kui ma varem tegin kavandeid vahest mitu nädalat, siis nüüd ma teen neid kavandeid, ma isegi ei julge öelda, kui vähe aega," tõdes Aus.

Näitleja Robert Annust aitas TMK aga perioodil, kus iseendaga hakkamasaamine osutus keeruliseks. "Keerulisemaks kui ta oli varem ja ma ei osanud see hetk kuskilt abi otsida. Raamatutarkus ei aidanud mind ja ühe oma sõbra kaudu, kes oli Lilleorus käinud, tema kaudu ma leidsin selle koha üles ja läksin küsisin abi. Ja siis mulle anti seda," lausus ta.

Ettevõtja Ville Jehe ei oska nimetada ühtegi häda, mille puhul TMK ei aitaks. "Vähe sellest, see ei ole ainult hädade jaoks, vaid see on ka nende jaoks, kellel ei olegi mitte mingit häda. Nad arvavad, et kõik on väga hästi, aga tegelikult saab olla veel oluliselt paremini," kirjeldas ta.

Kommunikatsiooniekspert ja endine "Eesti otsib superstaari" ning mitmete teiste telesaadete juht Aigi Vahing jahmatas kuue aasta eest avalikkust, kui ajas maha oma pikad blondid kiharad, tantsis ekstsentriliselt mööda New Yorki tänavaid ja tunnistas avameelselt "Pealtnägijale", et on aastaid pidanud piinavat võitlust tõsise toitumishäire buliimiaga. Ka seesama pisut kummaliselt mõjunud tants oli üks vahendeid, millega Aigi oma probleemi ja sellega kaasnenud sügava depressiooni vastu võitlust pidas. Lisaks veel lugematud nõustamised arstide ja tervendajatega, kümned läbitöötatud eneseabiraamatud, kuid ikka ja jälle said mustad mõtted Aigi lõpuks kätte. Kuni TMK leidmiseni.

"Ma olen neli aastat praktiseerinud. Osad asjad kadusid väga kiiresti ära. Osadega on läinud kauem aega. Ja nüüd ma võin öelda mõne kuu seisuga, et ei ole olnud väga pikalt sellist asja, mis nagu tõmbaks vaiba alt ära," tõdes Vahing.

Teadliku muutuse kunst

Lühidalt kokku võttes baseerub õpetus sellest samas kriya joogast pärit viie keha süsteemil, mille järgi pole inimesel mitte ainult see silmaga nähtav füüsiline keha, vaid täpselt sama olulised ja iseseisvad on ka inimese emotsionaalne ja mentaalne keha.

TMK õpetuse väljatöötaja, täna 54-aastaseks saav Lilleoru ökoküla rajaja ja joogaõpetaja Ingvar Villido ütles, et kõik sai alguse sellest, kui ta kriya joogat õpetades mõistis, kuidas kohalik inimene ei saa päris lõpuni tollest kõige iidsemast Indias sündidnud joogasüsteemist aru. Oli tarvis välja mõelda ja jälile saada, mille taha jääb õpetuse täielik kohale jõudmine.

"Ja siis uurisin neid põhjuseid, miks see juhtub. Ja siis leidsin väga lihtsa asja nagu inimeste emotsionaalsus, mis töötab täiesti automaatselt, inimese tahtest sõltumata suuremas osas. Inimese mõtted, kuidas need töötavad, kust need alguse saavad. Siis avastasin ka selle, et inimesed ei juhi enda mõtteid, see on siis täiesti vastukaaluks sellele, mida nad tavaliselt arvavad ja avastasin, et neil kõigil on ka teadlikkus olemas, mida nad tegelikult kasutavad oma teadlikus elus ülivähe. Ja et inimesed ei tea tegelikult, kes nad on. Mitte teoreetiliselt, aga praktiliselt. Ja kui need kõik asjad kokku võtta ja sünteesida siit mingisugune õpetus, mis on arusaadav inimesele tänavalt, siis see ongi teadliku muutuse kunst," kirjeldas Villido.

Selleks, et seda kunsti täielikult mõista ja vajalikud tehnikad omandada, tuleks läbida viiekursuseline tsükkel, kuid algteadmiste saamiseks ja esimeste märgatavate muutusteni jõudmiseks piisab juba kahepäevasest loengust, mille eest tuleb välja käia üsna krõbedad 200 eurot.

Robert Annuse sõnul õpib nendel kursustel tundma iseennast. "Omaenda emotsioone, omaenda mentaalsust, neid nägema, neid ära tundma. Ja nendel kursustel antakse õpetus, kuidas sellel hetkel, kui sa näed ära endal selle emotsiooni või mõtte, sellest vajadusel näiteks eemalduda," lausus ta.

Õpetus selgitab, kuidas oma päris mina emotsioonidest ja mõtetest distantseerida ja vajadusel halvad tunded või mõtted vabaks lasta ehk enda juurest minema saata. Nagu füüsilise keha puhul, kui kuskilt valutab, siis me tegeleme valuga ja ajame selle minema, lappides näiteks haava, puhudes peale või võttes sisse valuvaigisti. Mentaalse või emotsionaalse keha puhul inimene nii operatiivselt tegutseda ei oska. Veelgi hullem - oma mõtete ja tunnetega kiputakse end samastama, enda olemust nende põhjal defineerima.

Uudisteportaali Delfi esimene ja pikaaegne tegevjuht, tänane multiettevõtja ja arengufondi nõukogu esimees Ville Jehe on oma sisemaailma ja vaimsuse avardamise otsinguil käinud maha enam kui 20-aastase tee praktiseerides seejuures erinevaid võitluskunste ja joogat. Täna on temast Ingvar Villido kõrval saanud teine inimene Eestis, kes teadliku muutuse kunsti ka teistele, eelkõige just kaasettevõtjatele ise edasi õpetab.

Õpetuse lõplik eesmärk on vabastada inimene tema emotsioonidest ja mõtetest täielikult - nii negatiivsetest kui ka positiivsetest. Nii jääb alles ainult see viimane keha või nagu Ingvar Villido ise ütleb "inimene 2.0", kes elab täielikult ja teadlikult ainult olemasolevas hetkes ega muretse ei oma mineviku ega tuleviku pärast ega lase ennast häirida segavatest tunnetest või mõtetest.

"See ei tähenda seda, et sa muutud emotsioonituks. See tähendab lihtsalt seda, et sinul on endal võimalus neid kasutada, mitte emotsioonid ei kasuta sind, vaid sina kasutad neid. Loomulikult, kogu see palett on ju olemas, need ei kao kuhugi. Lihtsalt väga suur vahe ongi see, et viha on viha ja viha on meil kõigil täpselt üks ja see sama. See on ju üks ja sama asi ja kui sa tunned, et see viha hakkab tulema, siis sa lihtsalt, kui väljaspool on mingisugune mõjutaja või miski, mis selle viha äratab, siis sa lihtsalt ei lähe sellega kaasa vaid sa oskad ennast sellest eraldada," selgitas Reet Aus.

Kõik asjasse pühendunud rõhutavad, et TMK pole niivõrd vaimne õpetus, mida võiks kõrvutada näiteks religiooniga, vaid tegu on täiesti praktilise õpetustesüsteemiga, mis töötab tehnikate õige rakendamise puhul igal juhul.

TMK toetajatel võibki tõsi taga olla, sest et nähtus nimega mindfulness ehk teadlikkus, millel põhineb ka Ingvar Villido õpetus, leiab maailmas üha enam teaduslikku uurimist ning ka tulemusi, mis kinnitavad Villido tõdemusi hetkes elamise olulisusest ja selle soodsast mõjust emotsioonide ja mõtete taltsutamisele. Teadlik revolutsioon jõudis kaks aastat tagasi isegi maineka Ameerika uudisteajakirja "Time" esikaanele. Kuid kohalikud asjaarmastajad väidavad, et TMK on kõikidest senistest välja pakutud teadlikkuse kasutamise praktikatest kõige kiiremini ja kergemini rakendatav ning annab kõige püsivamaid tulemusi. Olles seega tõeliselt revolutsiooniline.

"Ma olen ise nimetanud seda vaikseks revolutsiooniks, sest see toimub iga inimese sisemaailmas. Siin ei ole vaja loosungeid ega midagi. Lihtsalt sa muudad oma sisemaailma ise, et oma elu paremini elada ja tunda ennast paremini," lausus Villido.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: