Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sallivust üles näidanud kiusuohvrid lugesid teleekraani vahendusel enda kohta käivat internetisõimu

Foto: ERR/Pealtnägija

Tolerantsuse poolt ja võõraviha vastu sõna võtnud Eesti inimesed saavad interneti vahendusel rõlgeid kommentaare.

"Pealtnägija" palus kiusuohvrid neile saadetud räiget sõimu ja judinaid tekitavaid ähvardusi isiklikult ette lugema, et teha puust ette ja punaseks, kui julm on tegelikult see vaimne terror, mis inimesele, kes julgeb tänases Eestis sallivust üles näidata, osaks võib langeda. Ja selle kõige juures pole abi ja kaitset otsida mitte kuskilt. Politsei laiutab käsi ja ütleb, et kui ähvardusest tõelist kavatsust kellegi elu ja tervise kallale kippuda läbi ei kuma, pole neil põhjust ka reageerida.

Silja on 27-aastane bioloog, kes sattus põgenikevastaste huviorbiiti siis, kui tegi pärast Vao pagulaskeskuse põlema süütamist mullu septembris Facebookis üleskutse kududa varjupaigataotlejatele mütse ja salle. Tänaseks on ta saanud roppustest nõretavaid sõimu- ja ähvarduskirju ning kommentaare vähemalt 50 erinevalt isikult, kellele tema aktsioon ei meeldinud. Hille Hanso on vabakutseline ajakirjanik ja arenguabi töötaja, kes on islami kultuuri ja põgenike teemal Eesti meedias korduvalt sõna võtnud. 22 aastat Eestis elanud sakslannast hobusekasvataja Ute Wohlrab langes netikiusu aga ka anonüümsete ähvarduskõnede ohvriks seoses oma sallivusele kutsuvate postitustega Facebookis. Täna kaalub ta Eestist minema kolimist. Ajakirjanik Krister Parise puhul on netitrollid sihikule võtnud aga suisa terve tema perekonna.

Saate meeskond võttis selle loo tegemise käigus sõnakamate netitrollijatega ka ühendust, pakkudes neile võimalust avalikkuse ees oma teguviise põhjendada, kuid paraku ei haaranud ükski muidu aktiivne sõnavõtja sellest võimalusest kinni.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: