Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teeme Ära laieneb Eesti eestvedamisel kogu maailma

{{1454525283000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

2018. aastal toimub eestlaste eestvõttel suur maailmakoristuspäev, milles osaleb lootuste kohaselt vähemasti 150 riiki. Lisaks sellele, et planeet saab sel päeval loodetavasti hoobilt palju puhtamaks, peaks sellest saama Eesti 100. sünnipäeva üks tähtsamaid rahvusvahelisi sündmusi.

Maailmakoristuspäev on jätk Eestis tuntud kampaaniale Teeme Ära, mille üheks eestvedajaks on Eva Truuverk. "Oktoobrikuus ristusid mu teed Rainer Nõlvakuga, kes ütles, et neil sündis 2007. augustis üks väike tagasihoidlik idee, et mis oleks, kui koristaks Eesti ühe päevaga puhtaks ja kui ikka päris aus olla, siis ma kohe ei süttinud sellest mõttest. Olles ka ise mõningaid suuremaid projekte teinud, siis ma teadsin, et üheksa kuud sellise üle-eestilise suurürituse ettevalmistamiseks on liiga vähe ja ma ütlesin, et see ei ole lihtsalt võimalik," tunnistas Truuverk ETV saates "Pealtnägija".

"See pole lihtsalt võimalik" lõppes aga sellega, et Evast sai 2008. aasta jaanuaris Rainer Nõlvaku suure visiooni vedur ja seda, mis vaid neli kuud hiljem juhtus, teab juba kogu maailm.

"See oli lihtsalt müstiline, mis toimus. Ja mis me tegime pärast veel maikuus oli üks video, mille me panime Youtube'i üles selle kohta, kuidas me Eestit koristasime. Meil endal toimkonnas oli kõige suurem huumor, et tegime Eesti puhtaks ja nüüd läheme koristame India ära. Ja siis kõigil oli väga rõõmus ja hea meel. Ja mitte keegi ei mõelnud kas või korraks et see päriselt ka võimalik on," lausus Truuverk.

Ilma et keegi oleks osanud üldse loota, oodata või unistada, hakkas eestlaste tehtud viieminutiline videolõik mingil müstilisel moel Youtube'is oma elu elama. Ajal, kui Teeme Ära tiim korraldas Eestis juba uusi suurüritusi, tahtsid inimesed maailma eri paigus hakata eestlaste kombel prügi koristama.

"Inimesed, kes üle maailma hakkasid seda videot vaatama, helistasid ja kirjutasid, et kuulge, eestlased, teie seal koristasite, kas meie tohime ka koristada. Ja siis me vastasime Keeniasse ja Brasiilasse, et jah, teie tohite ka koristada. Tehke, võtke videosse, koristage. Aga ühel hetkel tuli hakata ka reaalselt nõu andma," tõdes Truuverk.

Nii tõsteti 2010. aastal pisikeses Telliskivi loomelinnaku kontoris latt veel kõrgemale ja unistati, et 2012. aasta lõpuks võiks olla koristustalgud toimunud sajas maailma riigis. Kui kaks aastat hiljem kell kinni löödi, oli eestlaste agitatsiooni tulemus 96 riiki.

"Ja on päris palju riike, kus on koristatud suuremalt kui me Eestis tegime. Kui 50 000 inimest, kes me Eestis välja käisime, on ligi neli protsenti rahvastikust, siis suurimad edulood on 14 protsenti rahvastikust, mis on näiteks Sloveenia. Millised muutused seal on toimunud, on täiesti müstiline," rääkis Truuverk.

Maailmakoristustalgud

Hiilgav tulemus kotis ja unistus täitunud uskusid Teeme Ära entusiastid ja vabatahtlikud, et nüüd on projekt läbi ja kõik saavad naasta lõpuks oma põhitööde juurde. Aga mis juhtus, oli see, et 2013. aasta jaanuaris koondusid kõikide nende riikide liidrid Tallinna. "Siin kohapeal need inimesed, kes olid siia üle maailma kohale lennanud, ütlesid, et kuulge, eestlased, te olete nüüd just selle laine üles tõstnud, mis mõttes te jätate meid omapead. Teie vastutus on seda võrgustikku arendada ja edasi viia. Et me oleme omal maal alles teinud pilootprojektid, me oleme alles aru saanud, kuidas see mudel töötab, teil on kohustus seda juhtida ja edasi viia," selgitas Truuverk.

Maailma eri rahvad ja järjest suurenenud toetus maailmakuulsatelt arvamusiidritelt panid eestlased sisuliselt fakti ette, et nii, nagu tehti Eesti puhtaks ühe päevaga, tuleb eestlastel ka maailm teha puhtaks ühe päevaga. Truuverk kinnitas "Pealtnägijas", et eestlaste eestvedamisel tehakse 2018. aastal maakera puhtaks ühe päevaga.

"Alustame hommikul Jaapanis ja nii nagu kell liigub ja saab 10.00 kõikjal maakera peal. Roheline laine liigub ümber maakera ja õhtul viimane koristus on Hawaiil ja seal me paneme sellele päevale ilusa punkti. Ja loodetavasti 8. septembri õhtuks 2018 on maakera palju ilusam ja puhtam paik, kui ta oli enne seda," lubas Truuverk.

Eva ja Teeme Ära aktivistid saabusid loetud päevad tagasi Türgist järjekordselt võrgustiku konverentsilt, kus sadakond riiki üle maailma andsid sisuliselt verevande, et toetavad Eesti ulmelist ideed ning nad tunnustavad Eestit kui puhta keskkonna sünnimaad ja eestlasi eestvedajana projektis, mille eesmärk on Eesti Vabariigi juubeliaastal ühe päevaga koristama saada vähemalt 150 riiki.

Truuverk rõhutas, et see ei ole ühe inimese tegemine, see ei ole kümne inimese tegemine, see ei ole isegi miljoni inimese tegemine. "Meil on vabatahtlikke väga palju vaja, inimesi, kes panustavad oma oskuste ja teadmistega. Meil on vaja igasuguseid kontakte maailmas, alustades suurte korporatsioonide peakorteritega maailmas ja lõpetades sellega, et keegi tunneb A-kategooria staare kuskil Californias, kes saaksid siis olla maailmakoristuse saadikud. Kuni selleni välja, et iga euro on ka väga teretulnud. Me küll teeme hästi palju asju vabatahtliku töö korras ja hästi odavalt, aga mingisugune raha kindlasti kulub ja just nüüd lähebki käima rahvusvaheline Hooandja kampaania," kutsus Truuverk heatahtlikke inimesi aitama.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: