Tipp-pianist Ivari Ilja unistab autojuhilubadest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ivari Ilja saates
Ivari Ilja saates "Plektrummi" Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

Tipp-pianist Ivari Ilja avaldas ootamatu unistuse autojuhilubadest.

"Mul on kaksikunistus. Üks osa sellest on sooritada autoeksam ja saada load. Teine osa sellest unistusest on siis nende kätte saadud autojuhilubadega üürida kas Washingtoni või New Yorgi kandis üks väga hea auto ja siis sõita läbi terve Ameerika, mööda Route 66 maanteed, kohata mahajäetud bensiinijaamu, kuskil on vana telefoniautomaadi peal igavlev lõgismadu keerdunult haigutamas," kirjeldas Ilja ETV2 saates "Plekktrumm".

Ilja rääkis saates kogemustest maailma suurlinnade prestiižetel lavadel, muusika tähendusest tema elus ja kultuurist laiemalt. Näiteks on ta andnud kontserte mainekas Carnegie Hallis New Yorgis. "Ega nad ei ole suured ainult mõõtmetelt," rääkis ta nimekate esinemispaikade kohta.

Carnegie Hall on Ilja sõnul maailma muusikakultuuri tippude ajalugu ja seal esineda on tõeliselt ilus. "See on pühalik tunne ja seal on tohutult palju pisiasju, mis on teistmoodi kui enamikes paikades. Carnegie Hallist rääkides mõtleme Sterni auditooriumi, kus on ligi 2800 kohta. See on erakordse akustikaga ruum, seal on eriline aura. Kõige põnevam on ta siis, kui seal saab õhtusel ajal üksi proovi teha, tunda selle saali hingamist ja kujutada ette, et väga palju aastaid tagasi mängis sama koha peal Sergei Rahmaninov. Esineja on selles majas väga oodatud, seal tunned ennast väga vajalikuna ja osalisena sellest suurest asjast, mis seal toimub. Seal on toredaid traditsioone, näiteks inimesed, kes teevad iga päev kuulutuste kapid lahti ja tõstavad lähenevaid kontserte lähemale peauksele, nii et sellel päeval, kui kontsert toimub, on see afišš täpselt peasissekäigu juures. Tõesti erakordne maja," iseloomustas Ilja ühte prestiižseimat kontserdipaika.

Üheks Ilja hobiks ja viisiks, kuidas enne esinemisi suurlinnades end välja lülitada, on jalutamine. Tihti ületavad need jalutuskäigud kahtekümmet kilomeetrit. "Minu isiklikust seisukohast on väga oluline, et ma näen maailma oma silmadega ja kuulen seda oma kõrvadega, mitte läbi meedia, mis loomulikel põhjustel demonstreerib meile seda maailma alati forte fortissimos, sest oluline on tähelepanu ja teravate ning konfliktsete asjade esiletoomine. Ise käies, ise vaadates, ise mõeldes ja inimestega rääkides on maailm väga ilus," arutles ta.

Toimetaja: Marit Valk/Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: