Ajaloodoktor Meelis Saueauk põhjendas Pandi nõukogudeagset intervjuud metsavendadega ({{commentsTotal}})

{{1453381464000 | amCalendar}}
Foto: Anton Mutt/ERR

Eesti Mälu Instituudi vanemteadur, ajaloodoktor Meelis Saueauk leiab, et Valdo Pandi intervjuud metsavendadega oli nõukogude võimul vaja eelkõige seetõttu, et metsavendlusest jagu saada. 

"Ma arvan, et see käis kokku ühe tollal veel väiksemas mastaabis jätkunud aktsiooniga, mida tollal nimetati legaliseerimiseks. See termin iseenesest tähendab ju seadustamist, aga kui me arvestame seda, et nõukogude võimu seaduslikkus ise oli selline problemaatiline küsimus, siis pigem sisuliselt oli siin raskuspunkt metsavendade metsast väljameelitamisel. Kindlasti ei olnud selle väljameelitamise eesmärk see, et metsavendi kuidagi aidata rahulikku ellu tagasi, vaid eelkõige see, et metsavendlusest jagu saada," selgitas Saueauk Vikerraadio saates "Reporteritund. Pealkirjata saade. Valdo Pant ja metsavennad".

Saueauk lisas, et mingit seadust, mis oleks garanteerinud metsavendadele elu vabaduses, ei olnud. "Tegemist oli pigem propagandistlike, parteiliste lubadustega ajakirjanduses ja see oli mõeldud eelkõige ennast varjavatele isikutele ehk illegaalidele, kes ei olnud toime pannud tõsiseid kuritegusid või kellel polnud nn veresüüd. Ma arvan, et ka see sama saade on üks osa legaliseerimise meetmetest," lausus ta.

Vaadates legaliseerimise protsessi, oli seal Saueaugu sõnul kaks külge - üks avalik, propagandistlik, mida viis läbi partei ja teine oli salajane ehk operatiivtegevus, mida viisid läbi julgeolekuorganid. "Kui me räägime avalikust propagandistlikust tegevusest, siis kutsuti inimesi üles lunastama oma süütegusid ausa tööga, räägiti Nõukogude Liidu ühtsusest ja võimsusest, mis pidi veenma, et pole mõtet metsas olla, sest niikuinii nõukogude võimu enam keegi ei pööra," selgitas Saueauk. Läbi propaganda püüti näidata metsavendi kui kurjategijaid. "Selline konkreetne käsk antigi partei poolt propagandistidele juba 1946. aastal," ütles Saueauk.

Täna jõudis eetrisse haruldane Valdo Pandi intervjuu kahe metsavenna Aksel ja Arnold Ojastega. Lindistus on pärit 1963. aastast, kuid pole enne tänast eetrisse kunagi jõudnud. Saueaugu hinnangul sai saate eetrisse minekul saatuslikuks see, et täpne kirjeldus, kuidas vennad metsast välja saadi, puudutas riikliku julgeoleku operatiivtööd. "Aga selle avalikustamine ei kuulunud isegi julgeolekuorganite avaliku tegevuse sfääri, nende põhimõtete juurde, siis ei saanud sellist saadet eetrisse lasta," ütles ta.

Saueaugu sõnul on intervjuu tänasel päeval terviklik allikas, mis võimaldab täiendada meie pilti sellest ajast. "Ega meil just väga palju allikaid 1960. aastate metsavendadest ei ole ja sellisena võimaldab see juhtumiuuringut nii tolleaegse propaganda kui julgeolekutegevuse kui ´ka miks mitte metsavendluse kohta. See on uus kompleksne allikas, mis teiste allikatega võrreldes aitab meil jälle ajaloopilti täiendada."

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: