Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ugalas esietendub piire kompav noortemuusikal "Moraal"

Adeele Sepp ja Rait Õunapuu
Adeele Sepp ja Rait Õunapuu Autor/allikas: Ugala Teater

Järgmisel nädalal jõuab Viljandi lennukitehases lavale Ugala noortemuusikal "Moraal", kus vägisõnade, kostüümivahetuste ja muusikaliste numbrite poolest kokku ei hoita. Kõike on palju ja üle võlli. Skandinaavias suure menuga mängitud muusikal jõuab esmakordselt Eesti publiku ette.

Noortelavastuses "Moraal" on laval kaks näitlejat, kes toovad vaatajateni üle 30 erineva tegelaskuju – Adeele Sepp ja Rait Õunapuu. Muusikaliselt toetab neid ansamblist KaliBriis ning vonKuusk tuntud muusik ja helilooja Kaarel Kuusk. Provokatiivse noortemuusikali laulusõnad on eesti keelde tõlkinud tuntud Eesti räppar MC Lord ehk Mart Rauba.

"Moraali" autor taanlane Heinrich Christensen on öelnud, et idee teha noortele muusikal sai alguse murest noorte moraalse allakäigu pärast. "Kui ma kuulen, et noorte jaoks on mõistlik vahetuskaup seks burgeri vastu, saan vaid öelda, et see on murettekitav märk, kuivõrd puudulikud on noorte teadmised üldinimlike väärtuste osas," selgitas Christensen. Nõnda soovis ta pühendada ühe veniva ja provotseeriva moraalijutluse noortele, kes vilistavad valjuhäälselt traditsioonidele ning tavapärasele käitumisele ja tegelevad ainult iseendaga ja enese eksponeerimisega.

"Moraal" jagab kirglikke ja provotseerivaid teatraalseid jalahoope noortele, kes on täiskasvanutest eeskujude puudumisel läinud kõlbelise isevoolu teed.

Christenseni arvates on noorte moraalivastasus tingitud sellest, et teismelistest on saanud paljude täiskasvanute rollimudel. Uus ühiskondlik fenomen on lapstäiskasvanud ehk keskeas inimesed, kes vaimustuvad samadest kaubamärkidest nagu teismelised, kuulavad sama muusikat nagu teismelised ja võtavad oma elu ja tegude eest sama vähe vastutust kui teismelised. Sellise arengu tulemusena on noored jäänud ilma oma moraalsetest eeskujudest. "Elame ühiskonnas, mis seab esikohale noorte elustiili ja moraali. Peaks ju olema täpselt vastupidi," ütles Heinrich Christensen.

Ugala noortelavastuse "Moraal" taga seisavad noored lavajõud – lavastab Marika Palm, kunstnik on Kristjan Suits, kostüümid on loonud Neoon Must ning koreograafia autor Evelyn Uisk.

Lavastus esietendub 27. jaanuaril Viljandi lennukitehases, mis on arenenud õhinapõhisest linnanoorte kogunemiskohast funktsionaalseks tänavakultuurikeskuseks, kus on omavahel põimunud nii ekstreemspordi sisehall, noortekeskus, bändiruumid kui ka noorte kunstnike laboratoorium-ateljeed.

Lavastus "Moraal" pole soovitatav alla 14-aastastele vaatajatele.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: