Külm lõi Valaste joale haruldased vaatepildid

Foto: ERR

Tänavune talv koonerdab küll lumega, ent rõõmustab haruldaste vaatepiltidega - Valaste joale on külmad justkui muinasjutulossi rajanud.

Eesti kõrgeim juga tekkis Valastesse vähem kui saja aasta eest, mil rannikuäärsete metsade kuivendamise liigvesi kraavi pidi pankrannikust alla suunati, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Peab olema piisavalt tugev tuul, mis puhub mere poolt ja teiseks peab olema parasjagu külma, siis põhjatuul toob veepiisad Valaste joast üles ja need jäätuvad ümber okste ära ja niimoodi moodustuvad võluvad jäälossid või jääpurikatest fantastilised kujundid," selgitas Ida-Virumaa giid Enn Käiss.

Sellised ilmaolud pole küll väga haruldased, ent igal aastal sellist talvemuinasjuttu siiski näha ei saa. Tavatalvedel kasvatab pakane allakukkuva vee panga jalamil jääsammasteks.

Joa ja selle imede vaatlemiseks aastate eest ehitatud vaateplatvorm on nüüdseks varisemisohtlik ja külastajatele suletud.

"Kahjuks see projekt oli nii nagu ta oli, õieti 2003. aasta suur vesi uhtus silla sammaste alt veidi pinnast ära ja tagajärg on see, et praegu sellisel kujul ta enam ei kehti. Aga vana platvormi asemel jätkatakse siit väiksema sillakese ja treppidega kuni mereni, nii et siia tuleb täitsa uhke matkarada," rääkis Käiss.

Kohtla vald on leidnud võimalusi ning teinud eeltöid joa vaatajate jaoks paari lähema aasta jooksul uuesti avamiseks.

"See objekt ei ole oluline mitte ainult Kohtla vallale, see on oluline maakonnale ja Eestile, sest Valaste joa muinasjutumaa on juba ületanud Eesti vabariigi künnise. See on oma uudisväärtuse ja kauniduse ja muinasjutumaaga juba ka BBC-s," märkis vallavanem Etti Gagarov.

Põhjaranniku talvemuinasjuttudest on Valaste joa jääime kõige tuntum. Ka teised pangalt alla voolavad ojad ehivad end võimaluse korral samal moel. Lähim on Saka mõisa juures Kivisilla joal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: