Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Marju Kõivupuu meenutas jõulutraditsioonide olemust

Folklorist Marju Kõivupuu selgitas, kuidas on alguse saanud traditsioon jõulude ajal kingitusi teha ja kuidas kinkide saamine on seotud haritusega.

“Iseäranis seostame me seda kiriku reformatsiooniga, kui usuisa Martin Luther eeldas, et üks inimlaps peab oskama lugeda, ema peab teda voki kõrval õpetama pühakirja tundma, ta peab teadma mõnda värsikest, mõnda salmikest. Ja siis kui hakati igal pool mõisates jõulupidusid korraldama ja kui lapsed said väikese pakikese, siis see oli üks viis näidata, et laps on oma salmikesed hästi ära õppinud,” selgitas Kõivupuu "Jõulutunnelis".

Samuti kehtis see vanausuliste seas, et kui lapsed tulid kuusepeole, pidid nad teadma värsse. “Küllap see on seotud traditsiooniga, et inimesed peavad olema haritud ja tundma kirjasõna,” ütles Kõivupuu.

Kristlikust kontekstist tuleb Kõivupuu sõnul välja, et palvete lugemine ja selle eest näiteks kaku vastu saamine on kalendrikombestikus üldine. Talupojakombestikus on aastavahetuspeod olnud kogukondlikud ning alati tuldi kohale toiduga, märgati nõrgemaid ja viidi ande.

“Kuna meie kultuur on väga pikka aega läbi põimunud kristlikest eeskujudest, siis on ta kombinatsioon sellest, et märgata nõrgemat ja vaieldamatult seda kristlik kultuur toetab,” märkis Kõivupuu. Kogukonnas märgatakse tänu sellele nõrgemaid ning ulatatakse neile ka abikäsi.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: