Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meeskooride vähesusele laulupidudel otsitakse leevendust kooride loomisega riigigümnaasiumites

Riigigümnaasiumites luuakse uusi koore.
Riigigümnaasiumites luuakse uusi koore. Autor/allikas: ERR

Viimastel üldlaulupidudel on selgunud, et meeskoore ja meeslauljaid jääb üha vähemaks, kuid meestelaulu seltsil on tekkinud mõte laulumeestele uutes riigigümnaasiumite koorides täiendust kasvatada. Täna pandi alus uuele noormeeste koorile Jõhvis.

Esimesel Eesti üldlaulupeol, ammusel 1869. aastal sai kuulda ainult meeskooride laulu. Uuemal ajal kipub laulupidudel olema aga rohkem naisi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Dirigendid nägid juba mitmendat korda laulupeo ajal, et meeste, meeskooride hulk hakkab vähenema laulukaare all ja Hirvo Surva, Heli Jürgenson ja teised dirigendid hakkasid koos mõtlema, kuidas seda lahendada võiks," rääkis projekti "Ärkamisaeg" projektijuht Alo Lõoke.

"Meie mõte oli haarata sellesse liikumise sisse uued riigigümnaasiumid, kuhu koondub palju noori, ja üritada siis nendesse luua uued koorid. Midagi ei ole teha, on noorte aeg käes panna oma õlg alla sellesse liikumisse ja anda suurem elujõud uuesti meeskooridele," ütles dirigent Hirvo Surva.

Noorte meeste laulu juurde tagasi toomiseks on ellu kutsutud projekt "Ärkamisaeg".

"Meie liikumine keskendub noorte meeskooridele. Kuna poisid, kes poistekooris käimise pärast häälemurret lõpetavad, jäävad natukene ripakile, ja et nad leiaksid tee meeskooridesse, selleks ongi vaja noorte meeskoore luua," selgitas Lõoke.

Jõhvi riigigümnaasiumi kooriloomisele oli eakaaslastele laulmas ja oma hobi tutvustamas Estonia teatri poistekoori noormeeste rühm.

"Kooris laulavad need, kes tahavad laulda. Prestiižis ei ole küsimus, pigem rahvuslik asi, kellele meeldib, kellele mitte," rääkis Mihkel.

"Ma alustasin 10-aastaselt ja ma olen juba kuus aastat laulnud. /.../ Ma arvan, et see ei erista meid nii väga teistest inimestest, me oleme ikkagi tavalised inimesed ja lihtsalt tegeleme oma hobiga," ütles Kasper Kaar.

Koori kutsub ka Kaspar Saagpakk. "Siin on lõbus seltskond ja saab laulda, mis on eestlastele üks väga tähtis asi ja sellega saab hoida oma rahvuslikku traditsiooni," rääkis ta.

Lisaks Viljandi, Võru, Pärnu ja Jõhvi gümnaasiumikooridele luuakse uued poistekoorid veel Tallinna, Tartusse ja Narva.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: