ERR.ee video| Kaidor Kahar: ma pole ühtegi oma saadet sellise värinaga vaadanud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ülo Josing/ERR

Alates laupäevast saavad ETV vaatajad tuttavaks ansambliga Bandemoonium - uus saatesari "Punk teraapia" näitab noorte inimeste teekonda muusikas. Bändiliikmed ja saatetegijad vaatasid esimese episoodi üle juba reedel ning jagasid oma esimesi muljeid sarjast.

Soome ansambli Pertti Kurikan Nimipäivät eduloost inspireerituna hakkas kevadel üheksa noort inimest oma unistust bänditegemisest ellu viima, et aasta lõpus saaks anda avaliku kontserdi.

"Kõik on rokiversiooniga tehtud ja nii nagu peab," rõõmustas Bandemooniumi liige Jaan noortebändi muusika üle pärast esimese episoodi nägemist. Ka tema bändikaaslased olid õnnelikud, et on saanud just oma unistuste järgi muusikat teha.

Saates osalevad erivajadustega inimesed soovivad ennast lahti rebida aidatava staatusest, mida neile kiputakse külge kleepima. Nii annetavad nad kogu kontserdist saadava tulu ETV menukas heategevussaates "Jõulutunnel" Eesti laste ja noorte diabeediühingule. Ühtlasi valmib kontserdist ETVle tunniajane salvestis pühadeaja eetrisse.

"Ma ei ole vaadanud ühtegi oma saadet sellise värinaga. See asi on sündinud usaldusest. Need noored usaldasid mind, inimesed, kes nendega koostööd teevad, usaldasid mind ja nende vanemad usaldasid mind," ütles saate idee autor Kaidor Kahar. Ta nägi saate esmakordse vaatamise ajal ka noorte silmist, et püüdlused on läinud asja ette ja usaldus säilis ka saadet vaadates.

Bändi üheksa liiget saavad omavahel enamasti hästi läbi, kuid nii suure koosseisuga kaasneb paratamatult mitme eriarvamuse tekkimine. "Natukene on kisklemist. Näiteks Soomes me vaidlesime nime üle," kirjeldas üht bändi omavahelist suuremat konflikti muusika efektide meister Andri. Selgus, et bändi nime Bandemoonium autoriks oli laulja ja plokkflöödimängija Raimond, kelle pakutud nimi pärast pikki vaidlusi kooslusele omistati.

Ansambli lugude autor Uku on koos juhendaja Vello Saaremägiga ka varem oma lugusid avaldanud, kuid naudib bändis musitseerimist rohkem kui üksiküritusi. "Üksi on nagu igavavõitu," tunnistas Uku. "Mitmekesi on palju põnevam asju teha," arvas ta. Bändi esiklugu "Püksid" on saanud ka avaliku esituse, kuid nende teine omalugu "Kõrgem võim" ei ole veel meediasse jõudnud. Muusiku sõnul räägib see ühiskonnas laiemalt levinud probleemist, mis on seotud paberimajandusega. "Ma arvan, et targemad inimesed juba saavad aru, mis probleem see on," märkis ta.

Kaidor Kahar tunnistas, et algselt oli kahtlusi palju - kas bänd saab ikka endale võetud ülesandega hakkama? "Ma mäletan seda tunnet, mis oli alguses, väga suur kaos. Me tegelesime stilistikaga ja me tegelesime bändi kuvandiga, aga muusikat veel ei olnud," meenutas ta. Esimest korda Bandemooniumi bändiproovi jõudes lahtusid aga kõik hirmud. "Ma kuulsin, et nad päriselt rokivad ja siis ma sain aru, et kõik on väga hästi ja tuleb anda lihtsalt aega natuke settida."

Lisaks kahele omaloomingu loole kuulub Metsatöllu lugudest bändi repertuaari ka "Ma laulaks seda luguda" ja "Hundi loomine". See tähendab, et Bandemooniumil on nelja loo peale kokku umbes 18 minutit repertuaari, millega kontserdil esineda.

"See aeg, mil me seda sarja oleme teinud, on olnud väga õpetlik ja need noored on teinud väga põneva arengu selle aja jooksul," märkis Kahar.

Saatesarja tegijate peamine koostööpartner on Tolaram fond, mis tegeleb erivajadustega inimeste toetamise ja muusikalise haridusega. Muusikaõpetuse peameetodiks on soome muusikaterapeudi Kaarlo Uusitalo poolt välja töötatud "kuvionuotit" (figuurnoodid), mida Soomes on edukalt kasutatud juba 1990. aastate algusest. Figuurnoodid on kirja pandud kujundite ja värvidena, nende abil on võimalik õpetada kõiki erivajadustega õpilasi. Saates osalejaid abistab Ene Järvik, kes on figuurnoote oma töös aastaid kasutanud, samuti Vello Saaremägi, kel on hindamatud kogemused bänditegemisel.

Bandemooniumi mentoriteks on ansambel Metsatöllu liikmed. Muusikaõpetajad projekti juures on Ene Järvik ja Vello Saaremägi. Külalistena löövad kaasa laulja Kaire Vilgats, Kõmmari ansamblist Kosmikud, ansambli Elephants from Neptune muusikud ja stilistina Ženja Fokin.

Kogu ettevõtmise tähthetk on suurejooneline ühiskontsert 22. detsembril Vabalaval Telliskivi Loomelinnakus koos kõigi saates osalenud muusikutega. Piletid kontserdile on saadaval juba täna. Lisaks tavapiletitele on müügil ka toetajapiletid.

"Punk teraapia" on ETV eetris laupäeviti kell 19.35 alates 28. novembrist. Kontserdi salvestist näeb 25. detsembril kell 17.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: