Lätlased usuvad, et herneste söömine jõuluööl toob kaasa rikkuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jõulud Lätis
Jõulud Lätis Autor/allikas: Pressimaterjalid

Jõulud on peagi ukse ees ning sellega seoses on meie lõunanaabritel mitmeid huvitavaid traditsioone ja uskumusi kohta, millest eestlastel aimugi pole.

Riia turismiarendusbüroo tõi välja kaheksa fakti, mis iseloomustavad jõuluaega Riias ja lätlaste kodudes:

1. Maailma esimene jõulupuu püstitati lätlaste sõnul 1510. aastal just nende pealinnas Riias.
2. Esimesel advendil avatakse Riias igal aastal ligi kümme jõuluturgu. Paljud neist on avatud kuni jaanuari alguseni. Suurimad Riia jõuluturud asuvad Toomkiriku väljakul, Esplanaadil ja Liivi väljakul.
3. Kui Eestis joostakse mardi- ja kadrisanti, siis ka lätlased käivad jõulude eel maskid ees kodudes santi jooksmas ja halbu vaime ära ajamas.
4. Kurje vaime ja haigusi ajavad lätlased jõuluõhtul ära ka ustele ja seintele paigutatud ristidega.
5. Kui jõuluööl paljalalu kolm korda ümber maja joosta, siis ei hakka hambad valutama.
6. Et tagada järgmisel aastal rikkalik õunasaak, tuleb jõuluööl käia paljajalu õunapuid raputamas.
7. Mitmed jõulutraditsioonid on seotud ka söömisega. Lätlased usuvad, et raha majja toomiseks tuleb jõuluööl süüa herneid. Seetõttu ongi nende üheks traditsiooniliseks jõulutoiduks herned suitsulihaga.
8. Kui oleme harjunud jõulude ajal korralikult sööma, siis lätlased usuvad, et selleks, et perre rikkus saabuks, tuleb jõulude süüa lausa ajal üheksa korda.

Lätlaste toidukultuuriga saab tutvuda ka Tallinnas, sest siia on saabumas Riia tippkokk Martins Sirmais, kes pakub Riia gurmeefestivali "Riga. Your flavorite city" raames tõelist Riia õhtusööki.

 

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: