Erilised noored viivad ETV ekraanil ellu unistuse bänditegemisest ({{commentsTotal}})

Ansambel Bandemoonium
Ansambel Bandemoonium Autor/allikas: ERR

Soome ansambli Pertti Kurikan Nimipäivät eduloost inspireerituna alustas saatejuht Kaidor Kahar ETV-s uut teleprojekti, et aidata üheksal noorel erilisel inimesel oma unistust bänditegemisest ellu viia.

"Ma vaatasin mõned aastad tagasi soomlaste dokkfilmi "Punksündroom", mis rääkis Pertti Kurikan Nimipäivätist ja siis ma mõtlesin, et pagan, Eestis tuleks samasugune asi teha," rääkis Kahar Menule, kuidas teleprojekt "Punk teraapia" alguse sai.

Sel kevadel avaneski Kaharil võimalus saadet koostöös muusikaõpetajate ja -terapeutidega tegema hakata ning ühiselt pandi kokku bänd Bandemoonium, kus musitseerib üheksa noort inimest vanuses 15-25 eluaastat.

"Nad on kõik väga erilised noored, neil kõigil on erinevad omapärad. Nad on muusikahuvilised, keegi neist polnud varem otseselt rokkbändi teinud. Neil oli küll põgus kokkupuude muusikategemisega, aga nad kõik on suured muusikakuulajad," rääkis Kahar projektis osalejatest.

Varem "Puutepunkti" juhtinud Kahar lisas, et tegemist pole kindlasti saate järjega, vaid tema eesmärk oli näidata, et kõigil on õigus teha muusikat.

"Kogu selle asja mõte oli anda erivajadustega noortele täpselt samasugune võimalus teha bändi nagu igale teisele suvalisele inimesele. Selles suhtes võib selle erivajadusega inimeste temaatika ära unustada," selgitas Kahar.

Samas loodab saatejuht, et "Punk teraapia" tekitab vastukaja ning parandab ühiskonnas levinud vananenud arusaamu. "Me ei ole ju harjunud sellega, et erivajadusega inimesed jõuliselt mingeid sõnumeid edastavad. Kindlasti on inimesi, kes tunnevad, et see häirib neid, kes võivad arvata, et tegemist on peene manipulatsiooniga ja erivajadusega inimesi kasutatakse ära," tõdes Kahar.

Tema ise vaatab seda projekti aga teisest aspektist, sest bänditegemine on neile üheksale noorele olnud tõsine teraapia. "Nad on selle aja jooksul arenenud, muutunud ja käinud läbi põneva tee. Ilma selle bänditegemiseta nad ei oleks need, kes nad on täna," arvas Kahar.

Hindab bändi kõrgelt

Bandemoonium on ühist muusikat teinud maikuust saadik ning Kahari hinnangul naudivad noored muusikud kõike, mis bändieluga kaasas käib.

"Ma hindan seda bändi väga tõsiseltvõetavaks. Neil on kaks omalugu, aga mõlemad lood on mind sügavalt üllatanud ja liigutanud. Nad on väga-väga lahedad muusikud ja neil on väga lahe nägemus," kinnitas Kahar.

Bändi juhendas võtete ajal Eesti metal-koosseis Metsatöll, kes oli sel muusikalisel teekonnal ühteaegu mentor ja sõber, jagades lavatarkust ning oma aastatepikkust kogemust bänditegemisest. Juhendajate hulgas on veel Kaire Vilgats, Kõmmari (Kosmikud), Elephants from Neptune ja stilist Ženja Fokin.

Kuigi sügisel läks uue hooga lahti ka Eesti Laul 2016 kunkurss, siis Bandemooniumi seal osalemas ei näe. Seda aga väga lihtsal põhjusel - nad lihtsalt ei soovinud kopeerida Pertti Kurikan Nimipäiväti ülesastumist möödunud aasta Eurovisioonil.

"Nende lugu tuli stuudiost samal ajal, kui hakkas Eesti Laulu konkurss lukku minema. Ma ütlesin, et nad viiks, äkki pärast kahetsevad, aga nad otsustasid mitte oma lugu sinna viia, sest see on natuke soomlaste kopeerimine," selgitas Kahar, kes rõhutas, et lugu ise oli väga tugev. "Ma arvan, et ta poleks komplektist välja kukkunud," sõnas saatejuht.

Kahar lisas, et noori bändiliikmeid ei häiri võrdlus Soome kuulsa punkbändiga Pertti Kurikan Nimipäivät. "Meie start oli aus. Kui ma seda asja ajama hakkasin, siis selle asja mõte polnud teha koopiat või öelda, et me oleks jalgratast leiutanud. Pigem on see kummardus sellele, mis Soomes on tehtud ja mida seal iga päev tehakse," rääkis Kahar.

Inspireerib televaatajaid

Saatesarjal on kokku neli osa, millest viimased jõuavad purki alles praegu. "Viimaste osade mõte on, et mis saab siis, kui üks bänd jõuab üle uudisekünnise. Tegelikult salvestame me ka seda, kui nad annavad intervjuusid ja suhtlevad ajakirjanikega," rääkis Kahar.

Kahar lisas, et näeb saatel kindlasti veel mõnda hooaega, sest iga bänd on isesugune. "Isegi kui sarja ei tule, loodan ma, et pärast esimese hooaja vaatamist tekib inimestel tahe teha bändi. Ma loodan, et see inspireerib inimesi samavõrd kui meie olime inspireeritud soomlaste edust," ütles Kahar, kes loodab siiski, et keegi paneb ka saatesarja teisele hooajale õla alla.

22. detsembril annab Bandemoonium Vabal Laval heategevusliku kontserdi, millest saadud tulu annetavad bändiliikmed oma äranägemise järgi abivajajatele. Kontserdil astuvad üles ka Metsatöll, Kosmikud ja Ingrid Lukas.

"Punk teraapia" esimene osa on eetris 28. novembril kell 19.35.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: