Tiia Toomet: voodoo on muutunud kommertsiks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kirjanik ja Tartu mänguasjamuuseumi rajaja Tiia Toomet on valmis saanud raamatu "Maagilise väega nukud", milles räägib nukkudest ning nendega seotud uskumustest. Voodood ta ise proovinud ei ole, kuid tõdes, et on näinud kõrvalt väega nukkude oletatavat mõju ka ise.

"Voodoo ei ole mitte ainult must maagia, see on ka selline hea maagia," selgitas Toomet "Ringvaates". Tema sõnul on see viimastel aastatel muutunud võrreldes varasemaga märksa kommertslikumaks ning voodoo-nukke võib leida paljudest suveniiripoodidest.

"Ringvaate" stuudios tutvustas ta mõningaid näiteid. Olemas on nukk, mis aitab veeta head üliõpilaspõlve ning hoiab tulevikus tekkida võivate võlgade eest. Samuti nukk, mis peaks armastuse tekitama ka siis, kui vastaspool seda ei tunne. Guatemala murenukud aitavad aga siis, kui rääkida nukule oma mure ning panna see ööseks padja alla. Seejärel peaks mure lahkuma, kuid tuleb meeles pidada, et sama nukku mitu korda kasutada ei tohi.

"Päris" voodoonukk tuleks Toometi sõnul ise teha ja siduda inimesega, kes sellele vastab. Selleks tuleb panna osake inimesest nuku sisse. "Selleks, et nukku aktiveerida, tuleb lausuda ka loits ja paljud seda ei tea," rääkis kirjanik. Toomet ise nukku teha proovinud ei ole.

Ennast ta suureks nukkude väesse uskujaks ei pea. "Ma olen skeptiline eestlane, ma ei usu mitte millegisse, aga ma jätan otsad lahti," ütles Toomet. Siiski rääkis ta loo, kuidas Jaapanist talle kingitusena saadetud traditsiooniga seotud nukkude endise omaniku elu pärast kingi saatmist kardinaalselt muutus.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: