Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mart Kuusk leidis enda hoovist 3000 aastat vana kirve

"Ehh, uhhuduuri" liige ja ajaloolane Mart Kuusk kaevas enda majaseina äärde suure augu rohkest pinnaveest tekkinud segaduse tõttu ning leidis kaevamise käigus kirve, mis seisis ta köögis dekoratiivesemena 3 aastat, enne kui selgus, et tegu on 3000 aasta vanuse pronkskirvega. Ta rääkis "Ringvaatele", mida see leid endast täpsemalt kujutab.

"Ma läksin kõrvaldama enda arust lekkivat veetoru - haarasin ma labida ja hakkasin ma keldrit lahti kaevama," toob Mart Kuusk välja, et see kaevetöö, mille läbi see kirves välja ilmus oli väga ränk, kuna sellele kulus terve päev. "See seisund, millega ma läksin laupäevast mõttetut 12-tunnist tööd kinni ajama - ma olin väga-väga pahas tujus ja ega ma väga ei mõelnud, aga seda auku kinni lükates ilmus see kirves mingil hetkel välja."

"Ma tõstsin selle kirve lihtsalt ahju peale, sest minu jaoks oli see lugu minu jaoks ammendanud ja see seisis seal käesoleva aasta märtsini," toob Kuusk välja, kuniks külla tuli sõber, kes istus köögis ja ütles, et vaata, kui vahva pronksist kirves sul on. "Ma võin tuhka endale ükskõik kui palju pähe raputada, aga minu õpingutest on juba 20 aastat möödunud ja ma ei ole pronksiaja väljakaevamistega kursis," lisab Mart Kuusk veidi piinlikust tundes, et ta ise ajaloolasena seda ära ei taibanud.

Ta toob välja, et tegu on sellise juhuleiuga, mille kohta ei ole väga palju informatsiooni ja seda pinnast on seal ka korduvalt ümber kaevatud. Sellele vaatamata on teadlased ikkagi selgeks teinud, et see kirves kuulub just 9. kuni 11. sajandisse enne Kristust.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: