Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Margit Kilumets: pärast Jaak Joalat pole tulnud ühtegi nii andekat lauljat

Foto: Ülo Josing/ERR

Saatejuht Margit Kilumets avaldab selle aasta lõpus elulooraamatu Jaak Joalast. Kilumets tunnistas, et kuna teema oli tema jaoks väga huvitv, ei mõelnud ta kaua, kui talle pakuti võimalust Joala lugu kirja panna.

"Ma väga pikka aega ei kirjutanud üldse raamatuid. 2009. aastal otsustasin, et elulugude variante on minu jaoks liiga palju turul, see žanr on kuidagi devalveerunud," rääkis Kilumets ETV saates "Hommik Anuga".

Eelmise aasta lõpus, kui Jaak oli just septembris surnud, jalutas Kilumets metsas ja mõtles, et nüüd võiks üle pika aja elulooraamatut proovida. Saatuse tahtel tuli Kilumetsale nädal hiljem kirjastusest kõne, et Maire Joala on huvitatud Jaagu elulooraamatust. "Ma mõtlesin siis, et see pidi ikka minu juurde tulema," selgitas Kilumets.

Raamatu kirjutamise jooksul on Kilumets mõistnud, et Joala oli looduse poolest väga andekas "Ma arvan, et ta oli pärast Georg Otsa kõige andekam Eesti laulja. Pole pärast teda tulnud ühtegi nii andekat lauljat," lausus ta.

Kilumets lisas, et Joalat armastas Eesti rahvas ühtemoodi ja Vene rahvas täiesti teistmoodi. "Need laulud, mida Jaak Venemaal laulis, nende laulude eest pole Eesti rahvas teda mitte kunagi armastanud," tõdes Kilumets.

Naine lisas, et Joala polnud ka oma lähedaste suhtes väga empaatiline. "Ta oli selles mõttes egoist. See on keeruline, kui sul on kaks ema," põhjendas Kilumets. Joalat kasvatas lisaks emale ka tema vanaema. "Aja jooksul hakkas vanaemale tunduma, et emal ei ole lapse jaoks aega, ega tal ei olnud ka ja siis ta võttis lapse põhimõtteliselt enda kasvatada," rääkis Kilumets Joala lapsepõlvest.

Kilumets lisas, et oma elu jooksul oli Joala kohati väga õnnelik, aga ka väga õnnetu. "Kui sa oled olnud Olümposel ja siis sa pead tulema Eestisse ja hakkama levipõldu kündma, siis see ei ole väga lihtne," rääkis Kilumets.

Seda, et Joala oleks elu lõpus olnud väga õnnetu, Kilumets ei usu, sest mehel oli oma maailm, mis teda huvitas. "Me ei saa väita, et ta selles oma maailmas, kus ta lõpuks elas, oli väga õnnetu," tõdes naine.

Joala suri möödunud aasta septembris haiguse tagajärjel.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: