Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Andrus Kivirähk poliitkorrektsusest kirjanduses: selles viisakuses minnakse veidi liiale

Kirjanik Andrus Kivirähk ei näe põhjust, miks maailma kirjandusklassika tuleks poliitiliselt korrektseks ümber kirjutada.

"Mulle tundub, et vanade raamatute ümberkirjutamine on mõttetu ja isegi kahjulik tegevus. Kui raamat on nii halb, et ta kedagi solvab, siis tuleks see lihtsalt kõrvale jätta," rääkis Kivirähk Vikerraadio saates "Stuudios on Sten Teppan".

Mees lisas, et kui Mark Twain kirjutas lood Huckleberry Finnist, ei teinud ta seda rassistlikul eesmärgil. "Mark Twain kujutas neeger Jimi väga positiivse ja sümpaatse tegelasena. Omal ajal käis see raamat rassistidele närvidele, kuidas see neeger nii tore ja vahva saab olla. Nüüd nähakse seal midagi halba," tõdes ta.

Kivirähki sõnul on viimasel ajal viisakusega isegi liiale mindud. "Inimesed üritavad olla hästi viisakad ja kardavad, et äkki miski solvab kedagi või keegi tunneb end puudutatuna," selgitas ta.

Pahaseid kommentaare on saanud ka Kivirähk ise, kelle lasteraamat "Kaka ja kevad" pealkirja tõttu mitmeid hukkamõistvaid kommentaare sai.

"Oskar ja asjad"

Täna esitleb kirjanik Andrus Kivirähk uut lasteraamatut "Oskar ja asjad", mis räägib väikesest poisist, kellel seisab ees suvi maal vanaema juures. "Raamatu alghetk on tõesti väga argine, poiss läheb maale vanaema juurde ja tal on seal igav ja võõrastav olla, aga eks kõik lood hakkavadki väga argistest asjadest," rääkis Kivirähk.

Raamatus on kokku 300 lehekülge, mis teeb sellest kõige paksema lasteraamatu, mis Kivirähk kirjutanud on.

Kivirähk tõdes, et kui tema raamatut kirjutama hakkab, peab ta teadma, mis juhtub lõpus. "Teekond punktist A punkti B. Vahepeal võib kirjutamise käigus sisse volksata uusi tegelasi ja uusi vigureid, aga siht peab silme ees olema," selgitas kirjanik.

Kivirähk lisas, et peab ennast eelkõige fantaasiakirjanikuks ja argiellu ta oma teostes takerduda ei tahaks. "Eriti lasteraamatutes on mingeid üleloomulikke juhtumisi ja tegelasi. Muinasjutt on minu žanr. Silvia Rannamaa "Kadri" sarnaseid asju ma kirjutada ei oska," lausus Kivirähk.

Kivirähki esimese lasteraamatu "Kaelkirjak" ilmumisest on möödas juba 20 aastat. "20 aastat tagasi raamatuid ilmus palju vähem, nende kvaliteet oli kehvem ja kirjastustes läks kauem aega nende ilmumisega. Minu jaoks on see ikka üks protsess, ma olen ikka laias laastus ühte asja ajanud. Kõik need raamatud on äratuntavalt ühe autori kirjutatud," arvas Kivirähk.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: