Tuntud Eesti mehed jagasid isadepäeval isaks olemise kogemusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ülo Josing/ERR

Isadepäeva eksperimendis osalenud Eesti kuulsad isad rääkisid, millised suhted on neil oma lastega ning proovisid, kas tunnevad oma järeltulijad varvaste järgi ära. Juss Haasma ja Urmas Kruuse meenutasid ka oma nooruspõlve ja seda, kuidas nende isad poiste kasvatamisega hakkama said.

"Nad on ausad. Kui nad midagi ütlevad välja, ükskõik kas see on hea või halb, nad ütlevad seda täie südamega ja vahel lööb see pahviks," rääkis Urmas Kruuse, kes oli saates "Hommik Anuga" oma tütre Jolandraga. Minister soovitas, ka kõigil täiskasvanutel last enda sees mitte kaotada. "Päris keeruline ülesanne!" tõdes Kruuse laste varbaid kõditades.

"Elus on palju ebameeldivaid kohustusi, isaks saamine on ka teatud mõttes kohustus. Seekord on see väga-väga meeldiv kohustus," ütles Sven Grünberg, kes oli saates koos tütre Stella Milega.

"Kui lõpuks on lapsed, siis saad aru, et see ongi see," sõnas sõudja Tõnu Endrekson. Tema ja poeg Robin veedavad palju aega koos õues. Endrekson tõdes ka, et kui lapsed on vanavanemate juures, võib tekkida päeva lõpuks ka tunne, et nad võiks juba kiiremini tagasi jõuda.

Näitleja Juss Haasma jaoks on kõige huvitavam see, kuidas tema tütar Miia tema töödele ja tegemistele kaasa elab. "Miia on mingis mõttes minu väike lavastaja. Ta teab juba vaatamata oma noorele eale kuidagi väga täpselt, mis peab laval tegema," ütles Haasma. "Miia täidab mul sellist kaitseingli rolli ja see on hästi kihvt," märkis ta. Ta on ka kindel, et kui tütar on juba praegu nii asjalik, siis ilmselt teeb ta isale varsti silmad ette.

"Sellised vahepalad panevad mõtlema tegelikult, et kas me kõike oma lastest teame," ütles Kruuse eksperimendi kokkuvõtteks.

Iga isa tahab olla parim maailmas, nii et alati polegi see tore roll niisama lihtne. "Seal on alati oht see, et sa mängid seda üle, et sa oled valmis tema jaoks tegema kõik, mis on iseenesest loomulik, aga teatud hetkedel sa pead olema suuteline öelda ka ei," märkis Kruuse.

Et oma tütrega paremini suhestuda, proovib Juss Haasma enda sõnul ka ise rohkem lapsemeelseks jääda. Mõnikord isegi nii hoolega, et tütre emal oleks kasvatada justkui kaks last - Juss ja Miia. "Mulle meeldib olla samasugune väike laps, ma lähen sellesse maailmasse sisse, kus ta elab ja see tekitab mingit hasarti, see on põnev. Ja mulle see nii meeldib," avaldas Haasma. Tema arvates on lihtsam lapsega sidet saavutada, kui temaga suhelda samal tasemel.

Lapsevanemaks olemisel on kahtlemata mitmeid keerulisi hetki. "Emotsionaalselt mõjuvad eelkõige need hetked, kui su laps ootab sinult väga midagi ja sul ei ole mingit võimalust seda ellu viia," ütles Kruuse. Siis võivad pisarad olla nii isa- kui lapsepoolsed.

Juss Haasma meenutas lapsepõlvest, et tema suur krutskilembus viis ka selleni, et isa poolt sõnadest enam ei aidanud. Praegu on tal karistuse üle isegi veidi hea meel. "Mina olen vitsa saanud ja ma pidin ka saama," ütles ta. Karistamise põhjustena meenutas ta tekikoti sisse lõkke tegemist ja elektrijuhtmete närimist.

Urmas Kruuse arvates on vitsa andmine kõige viimane, kui üldse võimalus. "Ta ei ole välistatud, meil pigem ei taheta sellest ühiskonnas rääkida. Selles osas, et kui keegi võtab juba sõna vits suhu, siis saab ta juba karistatud," ütles ta. Kruuse tõdes ka, et vitsa andmine ei vii siiski kindlasti lõpuni soovitud lahenduseni ning on pigem vaja, et suhted oleksid läbi räägitud.

Vaata saates tehtud eksperimenti siit:

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: