Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Cartooni edu saladus on armastus muusika ja muusika tegemise vastu

Foto: FB

Laulud, mida te selle video alguses kuulete, on olnud selle aasta ühed edukamad Eesti laulud, mida on kuulatud miljoneid kordi erinevates veebikanalites üle maailma ja mille on ribadeks mänginud meie kohalikud raadiojaamad.

„Ma arvan, et Cartoon lõpetab sellel aasta võimalik, et Eesti kõige edukama artistina SkyPlusi eetris,“ leidis Toomas Puna „Pealtnägijas“. „Võib mingiks väikeseks konkurentsiks minna Elina Borniga, aga eks aasta lõpus ole näha!“

See kõik polekski ehk nii imekspandav, kui poleks tõsiasi, et produtsentide kooslus nende lugude taga – ansambel Cartoon – on koos eksisteerinud kõigest pool aastat, alates selle aasta aprillist. Nii kiire ja mastaapne tähelend on Eestis enneolematu – kokku vähemalt 7 miljonit kuulamist Youtube´is, pea 2 miljonit kuulamist Spotify's ning rahva hulluma pannud esinemised üle Euroopa.

„Ma arvan, et üks meie trumpidest on see, et me suudame ise eristada, millest võib midagi saada ja millest mitte,“ arvas bändiliige Joosep Järvesaar. „Hitivaist on meil vist päris tugev.“

Cartoon pole varem üheskoos mitte ühtegi intervjuud andnud, ehkki nägupidi võib vähemalt kaks kolmandikku sellest triost tuttav ette tulla. Joosep Järvesaar on endise rockansambli Bedwetters lauljana toonud Eestisse ajaloo ainsa MTV Euroopa Muusikaauhinna. Samuti kuulub talle Bedwettersi ajast Raadio2 Aastahiti tiitel.

Uues koosluses Joosepit siiski enam laulmas ei kuule, nüüd mööduvad tema päevad hoopis arvutiprogrammide nuppe kruttides, et sealt tantsima kutsuvaid helisid välja võluda. Ta on ka kogu projekti juht.
„Joosep on selline soe tüüp,“ rääkis teine Cartooni liige Ago Teppand. „Iga kord, kui ta lavale läheb, siis naised sulavad. Ja ta on andekas ka.“

Ago Teppand on tuntud kui mitmete Iirise lugude kaasautor ja produtsent. Samuti on Eesti aasta produtsendiks valitud mees teinud korduvalt koostööd Kerliga ja käinud ainsa Eesti inimesena ära Billboardi edetabeli esikohal, kui aitas produtseerida Austraalia pop-punkansabli 5 Seconds Of Summer plaati.

Ago tegeleb enamasti vokaaliga, nii sõnade kui viisiga, samuti teeb ta lauljatega tööd. Ta on grupis ka kõige tugevam laulukirjutaja.

Bändi kolmas liige Hugo Martin Maasikas on muusikas uuem ja tundmatum tegija, kes hakkas elektroonilise muusika valmistamist omal käel õppima umbes 5 aastat tagasi.

Tema kõige tugevam külg on saund.

Ehkki endised klassivennad, 2007. aastal koos Pärnu Sütevaka Gümnaasiumi lõpetanud Ago ja Joosep on ühise bändi tegemise plaane pidanud varemgi, siis tõeliste tegudeni jõuti alles möödunud aprillis. Siis sukelduti juba pea ees töösse ja poisid ise usuvad, et ennastsalgav töö ongi viinud tänaste tulemusteni.

Tööprotsess toimub kodustuudios, kus riidekapist tehtud vokaali-booth - lauljad käivadki seal kapis laulmas.

Nende kolme vastupandamatult kaasakiskuvad põhjad koos erinevate lauljate poolt lisatud vokaalidega on tekitanud plahvatusliku kombinatsiooni. Koosluse seni avaldatud viiest singlist on kõige edukamaks kujunenud „On&On“, millele on laenanud oma lauluhääle viimase Eesti Laulu teise koha mees Daniel Levi.

„On&On“ on kolme kuuga kogunud Youtube´is üle 3 miljoni kuulamiskorra – tulemus mis on Eesti muusikaajaloos ilmselt absoluutne rekord. Nii kiiresti pole mitte ükski Eesti lugu sellist kuulamiste arvu saavutada suutnud. Rääkimata sellest, et taolist numbrit võivad ette näidata nii ehk naa väga vähesed Eesti artistid.

Lisaks võib jäädagi lugema neid videosid, mida Cartooni fännid ise „On&On´ile“ Youtube´is juurde on tekitanud.

Üllatav on see, kuidas too pealtkuulda kõige standardsem tantsulugu sündis. Kõlab ehk uskumatult, aga loo inspiratsiooniallikaks oli algselt hoopis Islandi klassikalise muusika helilooja ja pianisti Olafur Arnaldsi teos, mille Cartooni-poisid tükkideks hekseldasid, ümber sämpeldasid ja siis enda loo sinna otsa ehitasid. Samm, mida julgekski astuda ilmselt ainult live-bändidest välja sirgunud produtsendid nagu Ago ja Joosep seda on.

„Tavainimese jaoks tundub väga tihti, et keegi tuleb, hakkab mingeid nuppe vajutama ja noh, ongi kõik,“ ütles Joosep Järvesaar. „Tegelikult on meil läinud mõne loo peale kaks kuud aega.“

„Nad on väga hästi saanud pihta sellele, missugune popmuusika tänapäeval on,“ lisas Toomas Puna. „Missugused saundid valitsevad, neil on suhteliselt meeldejäävad meloodiad. Päris lahe on see, et nad kasutavad erinevaid lauljaid, kõik see kuidagi sujub ja see kõik on kuidagi nii valmis. Ebaharilikult valmis.“

Selle kõige juures on tähelepanuväärne aga poiste endi tagasihoidlik suhtumine nii oma edusse kui ka tulevikuplaanidesse.

„Minu kõige suurem unistus elus on esiteks olnud see, et ma saan muusikat teha,“ rääkis Joosep Järvesaar. „Ja et ma saaks reisida. Tänu sellele, mida ma teen. Mul võib-olla rohkem mõtteid ei olegi olnud. Ma lihtsalt tahaks maailma näha.“

„Minu arust, mida rohkem planeerida ja mõelda, seda rohkem igavaks kogu asi läheb,“ lisas Ago Teppand.

„Ma arvan, et õhtu lõpuks see on ikkagi armastus muusika vastu,“ avaldab Joosep Cartooni edu saladuse. „Kas see on tantsumuusika või mingi kindel žanr, sellel ei ole mingit rolli. Lihtsalt armastus muusika ja muusika tegemise vastu on kõige olulisem faktor minu arust.“

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: