Meenutame lahkunud saatejuhti ja toimetajat Jevgenia Haponeni ({{commentsTotal}})

Kauaaegne ETV laste- ja kultuurisaadete toimetaja Jevgenia Haponen suri haiguse tagajärjel 67-aastaselt.

Jevgenia Haponen töötas Eesti televisioonis aastatel 1973-2000 erinevate teemaprogrammidega ning lõi 1990. aastal "Vene videokanali". Kolleegid ja sõbrad meenutavad teda kui säravat ja pühendunud inimest, märkis venekeelne "Aktuaalne kaamera".

Selle aasta juulis meenutas Haponen rus.err.ee-le antud intervjuus, et 1990. aastad olid televisioonis väga põnevad ajad ning pärast laulvat revolutsiooni oli paljudel inimestel tõesti midagi öelda. Kõige edukamaks saateks sel ajal oli tema hinnangul Juri Lotmaniga tehtud saatesari "Vestlusi vene kultuuriloost" ning Jüri Kuuskemaaga koostöös valminud "Estica".

ETV režissöör Olga Käo meenutas ERRi venekeelses uudisteportaalis, et Jevgenia Haponen oli professionaal nii televisiooni kui Eesti kultuuri alal. Käo tuletas hea tundega meelde Haponeni lastesaateid ja seda, kui suure rõõmuga lapsed neid vaatasid. "Vene iludus pika patsiga - lapsed vaatasid saadet ja olid teleka ette klammerdunud," rääkis ta.

Lastesaadete järel jõutigi Juri Lotmani saate ette valmistamiseni, milles lõi kaasa ka Haponen. "Tänu talle sai Eesti kultuuri tundma terve maailm," tõdes Käo.

"Miskipärast polnud Ženja oma "kapsamaaga" kunagi rahul. Ta tahtis seda pidevalt reformida, ümber künda, kapitaalselt midagi uut välja mõelda. Teda ei lasknud lahti mõte teha vene muinasjuttude põhjal saade tingnimetusega "Kakuke", mida oleks kakskeelsena vaadanud nii eesti kui vene lapsed," ütles saatejuhti "Aktuaalses kaameras" meenutades Natalia Malleus.

Väljaande "Красивая жизнь" peatoimetaja Rodin Denisov nimetas Haponeni surma suureks kaotuseks Eesti venekeelsele ajakirjandusele. "Ma tundsin teda juba umbes 20 aastat ja oleme koos ajakirjanduslikke projektides osalenud. Ta on kõike teinud väga maitsekalt ja oskuslikult ning olen toonud teda paljudele noorematele kolleegidele eeskujuks," märkis ta.

Haponeni tööst on jäänud alles palju materjali, mida Denisovi hinnangul saaks suuresti ka ETV+ töötajate koolitamisel kasutada.

1998. aastal valmis Jevgenia Haponenist vestlussaade "Ennäe inimest":

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: