Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Islandil noored enam peaaegu ei joo ega suitseta

„Ringvaate“ reporter Hannes Hermaküla käis Islandil ning uuris muuhulgas, kuidas sealses ühiskonnas alkoholi liigtarvitamisega võideldakse.

"Noorukid, kes 15 aastat tagasi kogu aeg jõid, on nüüd täiesti karsked,“ rääkis Hermaküla.

Islandil on tõestatud, et noorte alkoholi-, tubaka- ja kanepiproovimine on drastiliselt langenud. Kui enne olid 15% alkoholitarvitajad, siis nüüd on see protsent 15-16-aastaste seas 5.

"Otsustati hakata mitte millegi vastu, vaid poolt võitlema,“ selgitas Hermaküla.

320 000 elanikuga Islandil on riiklikult kehtestatud täielik alkoholi- ja tubakareklaami keeld, nende toodete nähtavus on kaotatud ka poodidest. "See ei tähenda, et islandlased ei jooks, aga nad teevad seda kultuursemalt kui eestlased,“ leidis Hermaküla. "Kohalikelt uurisime, kas alkoholi vähene kättesaadavus ei häiri neid. Nad vastasid: mul on külmkapis olemas, kui tahan, siis võtan. Kui oled emotsioonijooja, nagu noored, siis on kättesaadavus piiratud."

Teine meede on sisustatud vaba aeg noortele. "Tehti tasuta võimalikuks huviringide ja spordiklubide kasutamine. Ja nad käivad nendes. Imestasime tänavapildis, kus on lapsed. Tuli välja, et neil on aeg väga hästi sisustatud.“

Hermaküla märkas, et Islandil on otsustamine kommuunikeskne. "Nad otsustavad ja teevad, mitte ei saada ministeeriumisse või politseisse kirju.“

Üks põhjus, miks see Islandil sedaviisi toimub, on muidugi maa väike rahvaarv.

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: