Lauri Saatpalu: ole inimene, ära ole siga! ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Muusik ja näitleja Lauri Saatpalu sai kevadel 50-aastaseks, kuid siis ta oma juubelit väga tähistada ei viitsinud. Nüüd aga on valmimas uus kontsertkava, kus Dagö laulud saavad uue kuue, mõne aja pärast esietendub ka tema monotükk.

Muusikat ega näitlemist pole Saatpalu õppinud, tal on telefonijaama elektriku paberid. „Tahtsin lavakasse minna, sel aastal ei võetud, siis kvalifitseerusin aastaks ümber, käisin kartuleid võtmas ja õppisin elektrikuks. Olen sellel alal ka paar kuud töötanud,” meenutas Saatpalu saates „Hommik Anuga”.

„Hariduse puudumine ei ole eelis, vaid puudus,” leidis ta. „Kuidagi nii on läinud. Lavakasse ma ei saanud, kuna olin andetu. 90. aastate lõpus, kui akadeemiline teatrikunst oli totaalne saast, ma sinnapoole ei vaadanudki.”

Sel ajal töötas ta Estonias lavatöölisena, ja seda peab ta väga õpetlikuks ajaks. „Estonias tehti siis veel suuri asju, keegi ei rääkinud rahast. Olen Boriss Pokrovski ja Georg Malviuse suuri lavastusi näinud. Olen näinud nii palju Eesti muusika kadunud lähiminevikku, viimaseid korüfeesid ja superstaare”.

Muusikaga hakkas Saatpalu tegelema selleks, et kuulsaks saada. „Seitsmenda-kaheksandas klassis mõtlesin, et tahaks saada imetletuks ja ihaldatuks. Raha ei olegi nii oluline, aga noh, kui nad mind juba kuulvad, küll mul raha siis ka on,” avas Saatpalu oma tollast mõttemaailma. „Olen tänulik oma võimaluste eest. Saan tegeleda sellega, mis on mulle hingelähedane, ja vahest selle eest isegi makstakse.”

Kevadel oli Saatpalul juubel. „Siis ei viitsinud midagi teha. Aprill on kõige koledam kuu, selline kakajunni kuu, mulle pole kunagi meeldinud,” selgitas ta. „Tahtsin siiski tähistada, võtsin oma laulud ja sama kamba, kellega eelmisel aasta tegeime ühe plaadi, sest koostöö nende inimestega meeldis. Ja tegimegi. Nüüd Jõulujazzil on kontserdid ka.”

Nimetatud kampa kuuluvad Raivo Tafenau, Tanel Ruben, Paul Daniel ja Marti Tärn.

Kõige olulisemaks meelelahutajakarjääris peab Saatpalu seda, et olla inimene kolleegidega. „Te võite räusata ja riius olla, aga lõpuks tuleb need otsad kokku tõmmata. Sa pead inimestega läbi saama, neid aktsepteerima. Siis on sul muusikaringkonnas tagala ka. Sa ju tahad, et teised sinuga ka inimesed on. Ole inimene, ära ole siga! See ongi minu retsept.”

Edaspidi plaanib Saatpalu teatrit edasi teha. „Kui sa ise oma ideid välja ei käi, uusi olukordi ei püüa tekitada, siis mitte keegi ei helista.” Sellist olukorda pole tal endal siiski olnud, sest ta on kõva sebija. Plaanis on jätkata ka muusikategemisega. „Järgmine muusika, mis ma teha tahan, on täiesti uus muusika, ja see on ühe teatriprojektiga seotud,” jääb Saatpalu salapäraseks.

Saates „Hommik Anuga” esitas Saatpalu katkendi Jevgeni Griškovetsi autobiograafilisest teosest „Kuidas ma koera sõin”. Monotüki esietendus on 14. oktoobril VAT teatris.

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: