Eksperdid: Eesti tänavamood ulatub 35-aastasteni ning segab endas slaaviliku ja põhjamaise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Uues moesaates "Kapist välja" arutleti selle üle, milline on Eesti tänavamood ning mida eestlastele tegelikult seljas kanda meeldib.

"Eesti tänavamood on olemas, aga see on kuidagi vanusega piiratud. Seal on selline grupp "kuni 35", selle maani on olemas tänavamood ja sealt edasi on üksikud erinähtused, kes kuuluvad ka tänavamoe hulka, aga see on kuidagi vanusega piiritletud," arvas moekunstnik Piret Puppart.

Moetoimetaja Anu Lensmen meenutas aga, et eestlasteni on mood jõudnud kaua viivitusega. "Kohati tundub, et üks pööre on maas - see tuleb võib-olla eestlaste aeglasemast loomusest ja on seotud nõukogude ajaga, kui mood üldse jõudis väga suure viivitusega siia kohale. Võis öelda, et 10 aastat oli see ajanihe. Et kui mujal olid 70ndad täies hoos, siis eestlannade seljas olid puhtad 60ndad," ütles ta.

Sotsioloog Peeter Vihma tuletas meelde, et Eesti on globaalses mõttes siiski ääremaa. "Samas ei ole nii, et globaalsed trendid saabuvad siia ilma igasuguse filtrita. Pigem on seda protsessi nimetatud lokaliseerumiseks, see tähendab, et globaalsed mõjud saavad siin lokaalse värvingu," selgitas sotsioloog. Hip-hopparid ei laula näiteks USA getodest, vaid Lasnamäest ja Koplist. "Meie hipsterid sõidavad näiteks palju nõukaaegsete vanade jalgratastega, sest selline ressurss on siin lihtsalt saadaval ja see rikastab meie hipsterikultuuri omalt poolt," ütles ta.

Puppart nimetaks Eestis toimuvat lokaliseerumist "Slavic meets Nordic" lahenduseks. "Kahe peale kokku on see midagi täiesti ainuomast," arvas ta. "Me olemegi selline piiriala, piirimood."

Vihma tõi välja, et eestlased kasutavad ka väga palju teisel ringil olevaid riideid ja esemeid. "Me teeme pidevalt mingisuguseid valikuid, vastavalt sellele, millisel skenel me liigume," tõdes ta. Samas on erinevused nende vahel üpris väikesed.

Lensmenti hinnangul on mood eestlaste jaoks tegelikult oluline, sest hoolime väga sellest, mida meist arvatakse. Samas ei lasta seda tihti välja paista.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: