Täna esilinastub dokumentaalfilm "Kuidas ehitada kosmoselaeva?" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1443418716000 | amCalendar}}
Madis Ligema
Madis Ligema Autor/allikas: ERR

Täna esilinastub dokumentaalfilm "Kuidas ehitada kosmoselaeva?", mis räägib Eestist kosmoseriigi teinud tudengisatelliidi ESTCube-1 ehitamisest, taevasse läkitamisest ja elust enne edu. Madis Ligema ja Jaak Kilmi film jälgib meie esimese kosmoselaeva värvikat ja pingelist teekonda Tartu Tähe tänava keldrist planeet Maa orbiidile.

"See võiks olla ka õppefilm, mis annab juhiseid kuidas vallutada inimese kõrgeim siht – maailmaruum," kommenteeris filmi režissöör Madis Ligema. "Meil on suurepäraseid kaadreid sellest, mis tegelikult toimus kosmoselaeva ehitamise peastaabis Tähe tänava füüsikahoone keldris ja ka ESTCube-1 stardist 2013. aasta mais Kourou kosmodroomil," lisas Ligema, kellele on "Kuidas ehitada kosmoselaeva?" esimene täispikk dokumentaalfilm. "Enamus sellest perioodist veetsid inimesed magamata, söömata, töötades tohutu pühendumisega." 

Filmi stsenarist ja kaasautor Jaak Kilmi ütles, et see on lugu ühest uljast afäärist kõige paremas mõttes. "Kriiside ahelana me seda ESTCube’i saagat ka esitame," lisas ta. 

ESTCube-1 eestvedaja Mart Noorma sõnul on kosmoselaeva ehitusel on üks oluline eesmärk: inspireerida kodumaa noori püüdlema tähtede poole. Kunagi aastaid tagasi käis Mart Noorma välja lennuka idee üliõpilaste ehitatavast esimesest Eesti satelliidist. Edasine on juba ajalugu – meediavõitude ja erinevate tagasilöökide värvikas saaga. Film toob varjust valguse kätte need tudengid, kes ilma säästmata oma elu ESTCube-1 ehitamisele pühendasid. Aga melu ja aplausi taga olid tegelikult magamata öödest punased silmad, hunnikute viisi pitsat ja tühjaks joodud kaheliitrised koolapudelid.

Lisaks projekti eestvedajale Mart Noormale ongi filmi peategelasteks mõned neist tudengitest, kes on ennast säästmata oma energiat ESTCube-1 ehitamisele pühendanud: Erik Ilbis, Indrek Sünter, Kaupo Voormansik, Tõnis Eenmäe, Mihkel Pajusalu, Paul Liias, Jaanus Kalde, Erik Kulu, Silver Lätt.

Filmi režissöör on Madis Ligema, stsenarist Jaak Kilmi, produtsent Kaspar Kaljas, helilooja Janek Murd, monteerija Marta Pulk.

Madis Ligema ja Jaak Kilmi dokumentaalfilmi "Kuidas ehitada kosmoselaeva?" esilinastuvad: 

Esmaspäeval, 28. septembril kell 19.00 Tartu Elektriteatris.
Neljapäeval, 1. oktoobril kell 19.00 Tallinnas kinos Sõprus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: