X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Ringvaate" videoõpetus sellest, kuidas subtiitreid teleekraanile saada

"Ringvaate" reporter Christel Karits näitas, kuidas saab telepildile subtiitreid lisada.

Möödunud nädalast on nii ETV kui ka ETV2 HD-kvaliteedis nähtavad vabalevi kaudu, mis tõi ühtlasi kaasa muudatusi ka subtiitrite edastamises ning võib paljudel põhjustada küsimusi, miks on subtiitrid nüüd ekraanilt hoopis kadunud.

ETV saade "Ringvaade" tõestas, et subtiitrite lisamine võib olla paras peavalu, kuid peamine on oma teleripuldiga sõbraks saada.

"Iga uus asi võtab veidike harjumist," tunnistas Levira divisjoni direktor Aivar Kender.

Kuidas subtiitrid ekraanile saada?

* Aktiveeri ekraanil tiitrid siis, kui eetris on tõlkesaade. Vastasel juhul subtiitreid nii või teisiti ekraanile ei ilmu.

* Paljudel teleritel ja digiboksidel on puldi peal nupp “Subtitle”, “Sub” või “Sub-T”, teinekord on selleks lihtsalt teleri kujutis, joon kasti sees/all. Kui subtiitrite nupule vajutada, tuleb valida eeliskeel (antud juhul siis eesti keel) ning valik kinnitada. Välju menüüst ja oota mõned sekundid kannatlikult – tiitrid ei tule ekraanile momentaalselt, kulub paar sekundit, et teksti tõlkesaate all näha.

* Teinekord tuleb teleri või digiboksi menüüst vastav koht leida ja subtiitrid aktiveerida. Võimalusi on mitmeid ja seepärast soovitus: leidke oma teleri juhend või küsige abi kauplusest, kust te digiboksi või teleri ostsite.

On olnud juhuseid, kus tiitrid küll ilmuvad ja nende välp on õige, kuid seisavad ekraanil liiga lühikest aega. Nt Strong SRT8010 digiboks on üks sellistest ja siin tuleb alla laadida uusim tarkvara ning see aktiveerida. Kui sellega ise hakkama ei saa, tasub pöörduda lähima spetsialisti poole ja nõu küsida. Nimekirja ettevõtetest, kes võivad teie digiboksi tarkvara uuendada või vähemalt oskavad soovitada lähimat selle ala spetsialisti, leiad siit. Kahtlemata saab ja tuleb nõu küsida sealt, kust teler või digiboksi sai ostetud. Ette on tulnud ka teisi sarnase probleemiga digibokse ning mõnedel juhtudel on abi olnud tehaseseadmete taastamisest ja kanalite uuendamisest. Probleeme võib tekkida järgmiste teleri- või digibokside kaubamärkidega: Funai, Provision, Sharp.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: