Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Okupatsioonide muuseumis näidatakse KGB eritehnikat

Okupatsioonide Muuseum Tallinnas
Okupatsioonide Muuseum Tallinnas Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Täna avatakse okupatsioonide muuseumis näitus "Salapolitsei jäädvustused Prahast", mille avamisel tutvustab muuseumi kuraator ka Eestis kasutatud haruldast KGB eritehnikat, mida ei ole varem avalikkusele eksponeeritud.

Näitus "Salapolitsei jäädvustused Prahast" paljastab kommunistliku salapolitsei tegevust 1970.-80. aastate Tšehhoslovakkias ning saab tutvuda fotojäädvustustega, mis kajastavad Tšehhoslovakkia vastupanuvõitlejate igapäevaelu.

"Poliitiliselt ebasoovitavate" isikute jälgimiseks oli värvatud kümneid inimesi, et dokumenteerida ka kõige banaalsemaid olukordi jälitatavate eraelust. Selle tulemusel kogunes haruldane dokumentaalne materjal. Samas jäi salajase kaameraobjektiivi ette normaliseerimisaegne Praha, mida nüüd saab taasavastada.

Nõukogude Eestis toimunud jälitustegevusest annab aimu KGB eritehnika, näiteks erinevad pealtkuulamis- ja jälgimisseadmed, mis on hoiul muuseumis ja mida kuraator näituse avamisel ka tutvustab.

Näituse on koostanud Tšehhi totalitaarsete režiimide uurimisinstituut koostöös julgeolekuteenistuse arhiiviga ja see jõuab okupatsioonide muuseumisse Tšehhi Vabariigi suursaatkonna vahendusel.

Näitus avatakse täna kell 16 ning jääb avatuks 3. jaanuarini 2016.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: