Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Reet Aus: nendest teksapükstest hakkas hargnema üks pikk ja naljakas lugu

Foto: Üle Josing

Reet Aus käis rääkimas "Hommik Anuga" saates enda tulevast kiirest sügisest, kui tema elus on toimumas mitmed olulised muutused - ta asub tööle Tallinna Linnateatri peakunstnikuna ja Jaak Kilmi teeb temast ka dokumentaalfilmi "Moest väljas".

"Selle filmi tekkelugu oli selline, et mingi viis aastat tagasi olime Eva Klemetsi sünnipäeval ja hakkasime Jaak Kilmiga rääkima - kuidagi läks jutt minu doktoritööle ja järsku läksid Jaagu silmad põlema," toob Reet Aus välja tulevase kiirmoetootjate riiete mürgisusest rääkiva dokfilmi esimese idee kujunemise hetke.

"Viis aastat tagasi need teemad ei olnud muidugi nii laua peal kui nad praegu on, aga kui sa näed mingeid asju, mille puhul sa oled mõelnud, millised võiksid olla need lahendused, siis tunduski, et see dokumentaalfilm annaksi võimaluse vaadata sinna teemasse kraadivõrra sisse," ütles Aus, toonitades kiirmoetootjate riiete toksilisuses aktuaalsust.

Rännak selle dokumentaalfilmini sünnini on olnud aga väga pikk ning kogu lugu hakkas arenema ühest teksapaarist Zara poest. "Üks meie eesmärk oli jõuda sellesse tehasesse, kus need püksid tehtud on - pükste sees ei ole väga palju infot, kus need tehtud on, aga seal on kirjas, et need on tehtud Bangladeshis ning sinna me siis ka lendasime." Pärast pikki otsinguid ja lootusetust jõudsid nad aga lõpuks sellesse kohta, kus need teksad toodetud olid.

"Väga selgelt selle tekstiilitoksikoloogia on tõestatud, et see on seotud väga selgelt nahavähiga, Alzheimeri'ga, erinevate hingamisteede haigustega," ütleb Aus rääkides keemilisest analüüsist, mida nad tegid nende Zarast ostetud teksadega ning keskendudes just nendele mürgistele kemikaalidele, mis sealt avastati.

Selle filmi ja uurimuse abil omandas Reet Ausi jaoks täiesti teise tähenduse ka teise-ringi kaubandus. "Enamik enda laste riided ma ostangi teiselt ringist, sest ma tean, et need on piisavalt palju kordi läbi pestud, et kergemini lenduv kemikaal on sealt välja lendunud."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: