Kuninganna Elizabeth IIst sai kõige kauem Suurbritanniat juhtinud monarh ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Kuninganna Elizabeth II-st sai täna kõige kauem Suurbritanniat juhtinud valitseja, täna möödus ta valitsemisaja poolest oma vanavanavanaemast kuninganna Victoriast.

"See ongi maailmarekord, Briti monarhia on selle poolest ainulaadne, et see ühe väikese katkestusega Cromwelli ajal on kestnud peaaegu 1000 aastat," märkis endine Briti saatkonna nõunik Kai-Ines Nelson "Ringvaates".

89-aastane kuninganna on täna õhtuks riiki valitsenud 63 aastat ja seitse kuud ehk 23 226 päeva, 16 tundi ja umbes 30 minutit, vahendas BBC.

Tänapäeval on valitsemine suurepärane sümbioos traditsioonilisest valitsemisest ja uuendustest. Lisaks on Elizabeth II maailma kõige kuulsam naine - teda on fotografeeritud rohkem kui kedagi teist.

Kuigi on palju räägitud küsimusest, kas Suurbritannia ikka monarhiat vajab, on enamik britte praegu siiski kuningliku perekonna poolt. Viimase statistika kohaselt toetab monarhiat Suurbritannias 7 inimest 10st, tõi Nelson välja.

Hetk, mil kuninganna valitsemisaja algust loetakse, on kokkuleppeline ning sama kehtib ka aja kohta, mil tema valitsemisaeg kuninganna Victoria omast pikemaks saab. Eesti aja järgi oli see hetk täna kell 19.23.

Elizabeth II valitsemisajal on olnud tema populaaruses nii tõuse kui langusi. Ka ajal, mil ta riigipeaks sai, ei olnud sel kohal kuigi palju naisi. "Kindlasti nüüd, peale tema teemantjuubelit, ma usun, et need ovatsioonid on jätkuvad," arvas Nelson.

Pärast II maailmasõda oli kuninganna väga populaarne. Ta oli see valitseja, kes algatas kuningliku perekonna kätlemise tavakodanikega ning lubas oma pulmi üle kanda televisioonis.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: