Kübassaares mängiti maha 1941. aasta dessant

Foto: ERR

Sõjaajaloo-huvilised mängisid Saaremaal Kübassaare poolsaarel umbes tunniga läbi 1941. aasta septembri sakslaste dessandi, mille eesmärk oli vallutada punaarmee rannakaitsepatarei. Lahingu taaslavastaja Margus Sinimets leiab, et ajalooliste lahingute läbimängimine on põhjendatud, sest kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta.

Umbes 170 meest 10 riigist tulid täna Kübassaarde sõda mängima. 74 aastat tagasi oli sakslastel plaan nii õhu- kui ka meredessandiga vallutada nelja kahuriga punaarmee Kübassaare rannakaitsepatarei, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Dessant üldiselt ebaõnnestus, kuid sellega suudeti siduda Orissaares varus olnud punaste üksused ja selle võrra oli lihtsam üle väinatammi Saaremaad vallutada.

Sadade pealtvaatajate hulgas oli lahingu taaslavastust vaatamas ka kohalik mees Oskar, kes kunagi seda kõike oma silmadega näinud. "Nelja mootoriga (lennuk) tuli ja kolm purilennukit oli järel. Läks Muhu kohale, keeras ringi ja siis tulid kohe siia alla," meenutas ta.

Kübassaare lahingu taaslavastaja Margus Sinimetsa sõnul on purilennukidessant väga ainulaadne. "Baltikumis tehtigi neid kaks ja üks oli nendest siis seesama Kübassaare dessant."

Isegi päikeelisest Bulgaariast kohale sõitnud sõjaajaloohuvilised jäid Saaremaa vihmase päevaga samuti rahule. Bulgaarlane Dubrin Dobrev märkis, et tekkis väga tõetruu tunne.

Margus Sinimets, kes Saaremaal juba mitmeid näidislahinguid läbi viinud, ütleb, et ei pea kedagi sõja mängimiseks kohale enam meelitama ja oma ala fanaatikutel on juba suur huvi Saaremaale kohale sõita.

Tänases lahingus osales kokku 31 sõjaajalooklubi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: