Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jaan Martinson Millenniumi-triloogia järjest: Lagercrantz ei üritanud Larssoni stiili kopeerida

Foto: ERR

Ajakirjanik ja lugeja Jaan Martinson rääkis "Ringvaates" David Lagercrantzi raamatust "See, mis ei tapa", mis on järjeks rootsi hiljuti lahkunud menukirjaniku Stieg Larssoni Millenniumi-triloogiale.

Ehkki autor on triloogiate autorist erinev, haakub Lagercrantzi "See, mis ei tapa" Larssoni raamatute triloogiaga, millest esimene oli 2005. aastal ilmunud "Lohetätoveeringuga tüdruk" (eesti keeles 2009).

"Seda raamatut hakati kirjutama kaks aastat tagasi ja juba siis tilkus välja, et "Lohetätoveeringuga tüdruk" saab järje," rääkis Martinson. Lagercrantzi raamatu suhtes olid Martinsonil algul kahetised tunded, sest tänavu ilmunud n-ö uute autorite Sherlock Holmes'i ja Hercule Poirot' lood ei olnud ajakirjaniku hinnangul suuremad asjad. "Lugeda muidugi kannatas, aga mitte midagi erilist."

David Lagercrantz on tuntud ka kui Zlatan Ibrahimovici hinnatud biograafia autor. "Üks asi on kirjutada Zlatanist, teine asi jätkata maailma ühe kuulsama kirjaniku tööd, aga ma ütlen kohe ära, et mees sai sellega hakkama," kommenteeris kaht raamatut Martinson. Kuigi Lagercrantzile anti romaani kirjutamisel vabad käed, on põhitegelased jäinud siiski samaks. Martinsoni järgi on raamatust tunda, et Lagercrantz ei üritanud Larssoni stiili kopeerida. Siiski sarnaneb raamatu ülesehitus sarja varasemate raamatutega. "Poole raamatu pealt sa tead, et kõik liinid jooksevad ühel hetkel kokku. Igaüks läheb oma rada mööda ja siis on seal mingi ringristmik, kuhu nad kõik kokku jõuavad," kirjeldab Martinson.

Larssoni Millenniumi sarja planeeriti esialgu kümme raamatut. Neljandat osa oli Stieg Larsson ka ise paarsada lehekülge kirjutanud, olgugi et selle väljaandmisest on omaksed keeldunud.

Toimetaja: Taavi Hallimäe

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: