Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Washingtonis sündinud pandakaksikud on ekspertide terava pilgu all

Vastsündinud panda veterinaaride hoole all.
Vastsündinud panda veterinaaride hoole all. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA pealinnas Smithsoniani rahvusloomaaias tekitasid nädalavahetusel elevust ilmavalgust näinud pandakaksikud. Loomaaedades elavad pandakarud saavad harva järglasi ning isegi kui saavad, on järgmised nädalad kriitilised nägemaks, kas üks või mõlemad pojad ka ellu jäävad.

Hiidpandad kuuluvad maailmas ohustatud loomaliikide hulka ning neid on eri allikate andmetel vabalt Hiinas elamas umbes 1800-3000 isendit ning umbes 300 loomaaedades. USA pealinnas Washingtonis Smithsoniani loomaaias elab neist praegu kolm: isane Tian-Tian, emane Mei Xiang ja nende eile kaheaastaseks saanud poeg Bao-Bao, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Alles eelmise nädala keskel avastasid loomaaia veterinaarid ultraheli tulemusel, et Mei Xiang on taaskord tiine ning ei läinud mööda nädalatki, kui laupäeval hakkas pandakaru sünnitama.

Smithsoniani loomaaia direktor Dennis Kelly teatas uhkelt:

"Täna on hea päev siin Smithsoniani rahvuslikus loomaaias, ma tahan meie loomaaia ja kaitsealuste liikide säilitamise instituudi nimel teatada, et üks pandakutsikas sündis laupäeval kell 17:35 ja teine kell 22.07 õhtul. Need on põnevad uudised ja meie jaoks ka väikestviisi üllatus. Kuigi me olime selleks valmis — me olime end ette valmistanud kaksikute jaoks juba aastaid, kuna me teame, et hiidpandade poegimise puhul võib oodata umbes 50 protsendil juhtudest kaksikud."

Eile antud pressikonverentsil kirjeldasid zooloogid, kuidas pandaema Mei Xiang paistis olevat raskustes pidades tegelema kahe poja imetamisega, mistõttu kooskõlas Hiina pandaekspertide nõuannetega otsustati hakata vahetama poegi.

Pandabioloog Lori Thompson ütles, et esialgu on eesmärk see, et mõlemad pojad saaks veeta väärtuslikku aega oma emaga imetades ning et nad saaks kõik kasvamiseks vajalikud toitained kätte.

"Me püüame vahetada poegi lühikeste ajavahemike järel, et kumbki saaks olla emaga, samal ajal kui teine on inkubaatoris soojas ja õnnelik," lisas ta.

Pandad sünnivad väga väiksena, paarisaja grammistena ning neil puudub alguses võime end soojas hoida. Samuti ei pruugi ema lubada veterinaare oma poegadele niivõrd lihtsalt ligi ning poegade ellujäämine sõltub sellest, kas või kui palju on võimalik loomaaiatöötajatel neid aidata.

Loomaaia peaveterinaari Don Neifferi sõnul on oluline, et toitumine muutuks regulaarseks ja poegade vahetus läheks kindlasse rütmi. Ta ütles, et enne pole võimalik neil vabamalt hingata, kui mõlemad pojad jooksevad õues ringi ja teevad nii-öelda pandaasju.

Washingtoni Smithsoniani loomaaed pikendas 2011. aastal oma lepingut Hiina ametivõimudega Mei Xiangi ja Tian-Tiani pidamiseks käesoleva aasta lõpuni. Loomaaiapidajad olid toona veidi õnnetud, sest Mei Xiang oli oma 12 Washingtonis veedetud aasta jooksul sünnitanud vaid ühe poja, kes vastavalt hiinlastega sõlmitud lepingule 2009. aastal Hiinasse tagasi saadeti. Loomaaia suureks õnneks sündis 23. augustil 2013. aastal Mei Xiangile uus poeg Bao-Bao, kes on täna loomaaiakülastajate suur lemmik.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: