Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vanatantsutrupp Saltatriculi annab pühapäeval ainukordse etenduse "Raevunud Orlando"

{{1438766109000 | amCalendar}}
Vanatatantsutrupp Saltatriculi
Vanatatantsutrupp Saltatriculi Autor/allikas: http://saltatriculi.weebly.com/

Pühapäeval esineb Tartu vanatantsutrupp Saltatriculi Tartu ülikooli ajaloomuuseumi valges saalis ainukordse etendusega "Raevunud Orlando", mis põhineb 16. sajandi Itaalia renessansspoeedi Lodovico Ariosto samanimelisel värsseeposel "Orlando furioso".

Armastusest, sõjast, hullusest ja kosmilistest seiklustest kõneleva dramaatilise tantsuetenduse lavastas ning tantsud seadis Külli Kressa, tekstid on tõlkinud Uku Masing, Harald Rajamets ja Külli Kressa. Tantsud pärinevad Fabritio Caroso, Cesare Negri, Thoinot Arbeau’ ning John Playfordi ajaloolistest teostest. Kostüümid ja rekvisiidid valmistas Eve Valper.

Laiahaardelise värsseepose süžeeliinidest kujunevad etenduses põhilisteks kaks: lugu vaprast rüütlist Orlandost, kes armastuse tõttu idamaise printsessi vastu kaotab mõistuse ja selle alles pärast pikki seiklusi tagasi saab ning truud armastust kehastava Ruggiero ja sõjaneitsi Bradamante armastuslugu. Kaunis, haaravas ja tänapäevaselt mitmepalgelises loos tegutsevad head ja halvad võlurid ja nõiad, rüütlid ja röövlid, tuleb ette imesid ja seiklusi, diplomaatiat ja lahinguid. Orlando kaotatud mõistus käib aga ära isegi Kuu peal, kus elutseb veel palju teisigi kadumaläinud mõistusi.

Ariosto algne eepos valmis aastatel 1516-1532 ning on avaldanud ulatuslikku mõju maailmakirjandusele alates Cervantese "Don Quijotest" ja Shakespeare’i näidendist "Palju kära ei millestki" ning lõpetades 20. sajandi kirjanike Jorge Luis Borgese, Italo Calvino ja Salman Rushdie loominguga. Selle ainetel on loodud arvukalt oopereid (Lully, Rameau, Vivaldi, Haydn, Händel jt), teleseriaal ning isegi piilupart Donaldi koomiks "Raevunud Donald", mis ilmus mullu ka eesti keeles.

Etenduses osalevad jutustajad Enn Lillemets ja Toomas Loide; tantsijad Jürgen Jalak (Ruggiero), Eva Lepik (Bradamante), Eve Valper (Angelica), Andres Paesüld (Medoro), Madis Mäeorg (Orlando), Kristen Suokass (Astolfo), Kanni Labi (nõid Melissa), Külli Kressa (nõid Alcina), Enn Lillemets (võlur Atlante), Lelde Arnicāne (Dardinello), Triinu Heinsoo, Anne Kaaber, Sirje Lind, Anne Nõgu, Riho Hütt, Tamara Hütt, Ene Saaber, Ly Sõõrd, Olli Samra, Janno Loide, Ehtel Taevere, Toomas Krips; muusikud Eva Siil, Keio Soomelt, Helena Valpeteris, Piret Villem ja õpilased.

Tantsulavastuse "Raevunud Orlando" esietendus toimus Rakvere Kultuurikeskuses. Tartus on kavas vaid üks etendus, mis toimub 16. augustil kell 18.00.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: