Eestisse jõudnud väntorelifestivalil mängitakse nii uusi kui vanu viise ({{commentsTotal}})

Foto: PM/Scanpix

Nädalavahetusel Soomes alustanud väntorelifestival jõuab täna Eestisse ning muusikat saab kuulda nii kaugemast kui lähemast ajast.

"Nad on inimesed, kellele väntorelimuusika ja tänaval inimestele musitseerimine meeldib," iseloomustas festivali eestvedaja Risto Lehiste "Vikerhommikus" väntorelimängijaid.

Eestisse jõuab täna 34 väntorelimängijat kümnest erinevast riigist. "Meil on seekord väga eksklusiivsed külalised näiteks Jaapanist. Poleks uskunud, et Jaapanist tulevad meile nais-väntorelimängijad," avaldas ta imestust.

Väntorelid mängivad muusikat, nagu nimigi ütleb, väntamise taktis, nii et tegemist on põhimõtteliselt hiiglaslike mängutoosidega. Nende sees jooksevad paberirull või puidust metalltihvtidega silinder, mis annab pillile teada, millist nooti järgmiseks mängida. "Inimene saab natuke ikkagi kaasa ka rääkida ja paljud teevad pantomiimi või laulavad kaasa," selgitas Lehiste.

Professionaalset väntorelimängijad ei saa olla seega päris ebamusikaalsed. "Ta väga lihtne ei ole, seal on vaja teatavat füüsilist kiirust ka, et seda tempot hoida. Kiirenduste ja aeglustustega saab seda muusikat ka elavamaks teha," ütles ta.

Kõige uhkemad väntorelid, mis festivalile jõuavad, on ilmselt prantslastele kuuluvad pillid. Samuti tõi Lehiste välja teatri- ja muusikamuuseumi enda väntoreli kui kauni eksemplari. Rootsi väntorelimängijal on aga kaasas lausa 125-aastane pill.

Paljude Eesti heliloojate looming on väntorelitele mängimiseks kohaldatud. Lisaks võib kuulda lugusid ka näiteks ABBAlt. "Üritatakse kaasas käia ka ja ei ole ainult klassikaline muusika, vaid on ka meelelahutus," märkis Lehiste.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: