ETV ja ETV2 avavad kuningriigipäeva puhul Setomaa elu erinevaid tahke ({{commentsTotal}})

Setod
Setod

Täna leiab aset Seto kuningriigi iga-aastane kuningriigipäev ning sel puhul näitab ETV2 taas setode elust rääkivaid saateid ning ETV .

Kell 11.55 jõuab ETV2 eetrisse kordusena "Seto Kuningriik: Hõimlased". Pärast seda jätkub kuningriigipäeva programm saatega “Seto leelo”, mis räägib setode erilisest laulust, leelost, mida harjumatul kõrval on üsna raske kuulata, aga kui vähegi proovida kaasa laulda, isegi siis, kui sõnum arusaamatuks jääb, võib kogeda kummalist kammitsevat väge. Saates uuritakse, kuidas tänapäevases maailmas setode lauluvägi säilib ja millised on selle tuleviku väljavaated. Saate režissöör on Helen Valkna.

Kell 12.25 ETV2-s algav "MuinasTeeVee: Seto maja" (Eesti 2004) räägitakse, miks on setu maja teistsugune. Seda saadakse teada hobuse seljas ratsutavalt arhitektuuriajaloo professorilt Mart Kalmult. Gaute uudishimutseb, mida setu naised oma paljude patsidega teevad ja kuidas ise meisterdada lihtne-odav aed. Ühtlasi uuritakse, mis mänge suured inimesed vanades kohtades mängivad.

ETV2 eetrisse jõudev "Eesti lood: Seto saadik" (Eesti 2012) räägib, kuidas viiendat põlve setu rahvalaulik Valli juba üle 40 aasta Tallinnas elab. Oma igapäevase kontoritöö kõrvalt jätkab naine esivanemate traditsiooni – ta laulab ja mängib pilli. Valli tajub teatavat identiteedikriisi, sest pealinnas on setu kultuuriga tegelemine suuresti kunstlik ja forsseeritud.

Naise unistuseks on kutsuda Petserimaal asuvasse lapsepõlvekoju oma vanavanaema, tuntud setu lauliku Martina Iro kogu suguvõsa. Ta tahab korraldada ühe õige mälestusürituse, kus vanad setu kombed taas kord ausse tõsta. Režissöör Mirjam Matiisen, operaator Madis Reimund, produtsent Kristjan Pütsep.

Seejärel jätkub kuningriigipäev ETV kanalil juba kell 13.20 saatega "Etnopop: Ummaleelo" (ETV 1998) ning pärast seda mängufilmiga "Taarka". Maailma esimene setokeelne film räägib ühe väikese rahva kirkaimast kangelasest, rahvalaulik Hilana Taarkast, kes elas kogu oma elu ühiskonna heidikuna väikeses korstnata majas ning laste vallasemana vaesuses, kerjates, juhutöid tehes ja lauldes. Kuid lauldes alati tõtt, vahel kibedat, vahel naljakat, vahel julma.

Pärast "Taarkat" lõpetab kuningriigipäeva Setomaale pühendatud programmi "Ilus maa: Seto Väiko-kuningriik" (ETV 2011).

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: