Eesti väljapanekut EXPO-l saab külastada veel kolm kuud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti paviljon 2015. aastal Milano EXPO-l.
Eesti paviljon 2015. aastal Milano EXPO-l. Autor/allikas: Eesti esindus

Tänasega saab läbi pool maailmanäitusest EXPO Milano 2015 ning ees seisab veel teine pool, 92 päeva. Esimese kolme kuu jooksul on Eesti paviljoni külastanud ligi 1,5 miljonit inimest. Eesti paviljon pakub meelelahutust ja erinevaid üritusi ka järele jäänud kolme kuu jooksul. Eesti esindus andis ülevaate paviljoni lähiplaanidest.

Kolme kuu jooksul on Eesti paviljonis läbi viidud hulgaliselt üritusi ja seda on külastanud kõrgetasemelised delegatsioonid erinevatest riikidest. Kohtutud on mitmete äridelegatsioonidega, näiteks Prantsusmaalt, Monacost ja Leedust. Eesti paviljoni on väisanud paljude riikide ministrid, sealhulgas Eesti president Toomas Hendrik Ilves ning meie ettevõtluse- ja kultuuriminister.

Juuni alguses toimus Eesti rahvuspäev ja Eesti turismisektori seminar kohalikele turismiajakirjanikele ning turismitööstuse esindajatele. Juuli alguses toimunud transpordi- ja logistikaseminaril käisid kohalikud Itaalia ettevõtjad, kellele tutvustati meie teenuseid ning ärivõimalusi. Muuhulgas on korraldatud paviljonis meelelahutusüritusi, näiteks Eesti orkestrite ja ansamblite kontserte ning toimus Embassy of Fashion moeetendus.

Augusti alguses on Eesti rukkipäevad, tähistatakse ka taasiseseisvumispäeva ja Eesti grillipäeva. Taaskord seatakse üles kiiking ja septembris toimub kiikingu maailmarekordi püstitamise katse. Septembris on kavas ka Eesti käsitööõllede festival. Oktoobris väisab aga Eesti paviljoni peaminister Taavi Rõivas, toimuvad Robotexi üritused ja IT-konverents. Lisaks on plaanis mitmete Eesti ansamblite ja DJ-de esinemised.

Täienemas on ka püsinäitus “Head Eesti asjad”. Alates augustist on paviljoni kolmes pesakastis eksponeeritud Eesti Kunstiakadeemia tudengite ideed. Kahe kasti ülesehituses on üliõpilased keskendunud maailmanäituse peateemadele – toit ja loodus ning kolmandas kastis saab nautida Eestimaa talve. Alates septembrist on Eesti teaduse kastis oma väljapanekuga esitletud Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool ja Tallinna Ülikool.

Kuna pool EXPO-st on läbi saamas, siis on EAS asunud otsima Eesti paviljonile uut omanikku. Hoone on ehitatud ajutise ehitisena teraskarkassil betoonvundamendile ja uuel omanikul on võimalus seda osaliselt taaskasutada. Olemasoleva projekti alusel saab luua sarnase hoone nagu tänane Eesti paviljon.

Uue omaniku ülesandeks on korraldada kõik paviljoni taaskasutamise ja krundi korrastamisega seotud tegevused (sealhulgas paviljoni demonteerimine ja transport, vundamendi lammutamine ning krundi heakorrastamine). Hoone peab olema demonteeritud ja selle alune maapind heakorrastatud hiljemalt 30. novembriks 2015. Eesti paviljoni müügi eest tasu ei küsita, kuid kõik projektiga seotud kulud kannab uus omanik. Ettepanekuid ja ostusoove oodatakse 10. augustiks 2015 kella 17-ks aadressile expo@eas.ee

Eesti paviljon on “puidust pesakastidest” koosnev kolme korrusega galerii, mis on avatud külastajatele kolme sissepääsuga, paviljoni eest, tagant ja ka külgedelt. Esimesel korrusel asub Eesti restoran ja teisel suveniiripood. Kõige populaarsemateks atraktsioonideks on osutunud kiiged, Viks’i jalgratas, millega saab teha virtuaalse tuuri Tallinna vanalinnas, samuti tõukeratas Raybike ja terrassil olev Eesti mets.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: