Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kanepi kihelkond tähistab 340. aastapäeva kultuurisündmustega

Kanepi vald
Kanepi vald Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kanepi kihelkonnas tähistatakse 340. aastapäeva kihelkonnapäevadega

2.-9. augustini toimuvad eri paigus üritused, mis on jaotatud alateemadeks. Keskseks teemaks on kodu ja kodukandi lood, pärimuse kogumine ja hoidmine.

Kanepi valla kultuuri- ja spordinõuniku Kristel Kuslapi sõnul on kihelkonnapäevadele oodatud kõik, kes on või olnud selle kandiga seotud, kes tunnevad huvi pärimuse ja oma juurte vastu.

Pühapäeval, 2. augustil avatakse kihelkonnapäevad avatud külade päevaga. Mitmed talud ja asutused tutvustavad oma tegemisi ja lugusid väljapanekutega ja esinemistega. Esimesel kihelkonnapäeval toimub Kanepi Seltsimaja hoovis seeniortantsupäev "Tants teeb südame rõõmsaks".

Alle-Saija teatritalus mängitakse lustlikku vabaõhuetendust "Paradiisum" (lavastajad Ingrid Ulst ja Janno Puusepp).

Õhtul on kihelkonnapäevade ametlik avamine Kanepi Jaani kirikus, millele järgneb kontsert "Mu hing ülistab issandat". Esinevad Helika Gustavon-Rätsep (sopran), Kalle Loona (viiul), Anneli Klaus (orel). Kavas: Bach, Händel, Teleman, Schubert, Süda.

Esmaspäeva, 3. augusti teema on talulood ja perepärimused. Kooraste mõisas tutvustatkse, kuidas koostada sugupuud, kust leida vajalikke algallikaid, perepärimusi jpm. Esinevad Tartu ülikooli inimgeograafia professor Rein Ahas, kirjanik Rein Põder, Hinni talu peremees ja näitleja Tõnis Rätsep, kirjanik ja filmitegija Imbi Paju, sugupuu-uurija Maimu Tinni.

Teisipäev, 4. august on loodusepäev, kus retkejuhi Jürgen Aosaarga tehakse metsaretk Tilleorus, pärastlõunal on võimalik kanuuga teha jõematk Jõgeharalt Koigerasse.

Teisipäeval avatakse Kanepi raamatukogus väljapanek Heinrich Marga isiklikust raamatukogust. Kõlleste vallas Krootusel sündinud Heinrich Mark oli Eesti poliitik eksiilvalitsuses, peaministri asetäitja 1971-1990 ning peaminister Vabariigi presidendi ülesandeis aastail 1990-1992.

Kolmapäeval, 5. augustil on filmipäev. Erastvere külakeskuses toimuvad filmitöötoad, võimalus vaadata kohaliku filmimehe Vaidu Vidili filme Kanepi kihelkonnast. Kanepi seltsimajas jätkub filmiprogramm vanade kroonika, dokumentaal- ja mängufilmidega. Filmipäeva lõpetab Põlgaste laululaval öine seanss "Supilinna salaselts".

Neljapäeval, 6. augustil toimub tervisepäev. Kanepi terviseklubi korraldab 5. etapi Kihelkonna Kõnnisarjast 2015.

Reedel, 7. augustil algab kell 13 Jõgeharal Mesipuu talus pärimuspäev. Talus on avatud mitmed õpitoad toidukultuurist, viisikandlest, talumärgist, regilaulust, samas räägib folklorist Marju Kõivupuu kihelkondlikust pärimusest.

Laupäeval, 8. augustil, kihelkonna laulu- ja tantsupäeval toimub kontsert-etendus "Tagasi koju", kus osalevad Kanepi kihelkonna isetegevuslaste kollektiivid. Kanepi Seltsimaja juhataja ja kontserdi lavastaja Marju Jalas ütles, kontserdi peateema ongi kodu ja kodupaik, kutse tagasi juurte juurde.

Veel lisas Jalas, et enne kontserti avatakse Kanepi seltsimaja ees nimeline pink kauaaegsetele kultuurikandjatele ja aktiivsetele isetegevuslastele Hele-Mall Türnale ja Laine Laanele.

Pühapäeval, 9. augustil antakse kihelkonnapäevadele lõppakord. Kanepi kirikus esitleb näitust "Kanepi kihelkond 340" väljapaneku koostaja Eesti vabaõhumuuseumi teadur Hanno Talving. Kirikus annab kontserdi Põlva muusikakooli keelpilliorkester, dirigent Riivo Jõgi. Kanepi gümnaasiumi staadionil toimub Kanepi valla seitsmes perepäev, korraldaja Kanepi Avatud noortekeskus.

Õhtul lõpetatakse Kanepi kihelkonnapäevad mälestustulede süütamisega ja kontserdiga "Helimaastikud", kus Epifolium (Iisak Sulev Andreller) esitab oma versiooni vanast regilaulust "Imelik maja, mis on üles kirjutatud Erastvere vallas.

Kanepi kihelkond moodustati Rootsi kuninga Karl XI käskkirjaga Põlva, Otepää ja Urvaste kihelkondade äärealade kokkuliitmise teel 04. augustil 1675. aastal. Valdadest kuulusid siia Erastvere, Kooraste, Kõlleste, Põlgaste ja Valgjärve. Kihelkonna keskuseks valiti Vana-Piigandi mõisa maadel asuv Kanepi küla, Kanepi alevikuks nimetati asundus aastal 1675.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: