Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pühapäeval avavad paljud talud üle Eesti oma uksed

Avatud talude päev 2015
Avatud talude päev 2015 Autor/allikas: Ürituse sotsiaalmeedia

Sel pühapäeval leiab aset esimene üle-eestiline avatud talude päev, kus külastajatele avavad oma uksed ligi 150 talu ja põllumajandusettevõtet. Külastada saab ettevõtteid alates Eesti suurimast piimatootmisest kuni kodumaise siidrivabrikuni.

Külastajatele näidatakse suuremaid farme ja väiksemaid talusid, põnevat põllumajandustehnikat, suuri ja väikesi loomi ning taimi. Kohapeal saab maitsta ehedat talutoitu ja osta kaasa kohalikke tooteid, vahendas. "Teeots maale võiks Eesti inimestele jälle tuttavamaks saada, sest värske toidu järele tuleb ikka maale sõita," ütles maaeluminister Urmas Kruuse. "Kodumaine toidutootmine on väga suur väärtus, mida hoida ja austada. Kuidas Eesti toit kasvab, seda avatud talude päeval näebki."

Igal avatud talude päeval osaleval ettevõttel on oma programm. Sobiva programmi kokku panemisel on abiks ka Facebooki mäng, kus osaleja vastuste põhjal talle sobivad talud välja pakutakse. Kõigi mängijate vahel loositakse avatud talude päeval välja viis Tunnustatud Eesti Maitse kingikotti.

Avatud talude päeval osalevad näiteks Eesti suurim farmikompleks Väätsa Agro, kus võib näha ligi 2000-pealist piimakarja, Eesti parim mahetootja 2014 Konju Mõisa talu, 2013. aasta parima mahetoote valmistaja Tammejuure talu, Läänemeresõbralik põllumajandustootja 2013 Saidafarm, mitmed suured ja väikesed looma- ja teraviljakasvatajad, aiandustootjad ning väiketöötlejad.

"Iga huviline võiks osalevate ettevõtete ja nende programmidega veebikaardi vahendusel eelnevalt tutvuda, valida välja enda jaoks kõige põnevamad paigad ning kui pererahvas on seda palunud, siis ka oma tulekust teada anda," arvas avatud talude päeva projektijuht Karin Volmer.

Programmist leiab tema sõnul nii suuri kui väikseid põllupidajaid ning loomakasvatajaid, aiandeid ja isegi kodumaise siidrivabriku. Eestis püsiva seakatku ohu tõttu pole võimalik praegu külastada sigalaid, kuid kõik muud valdkonnad on esindatud.

Korraldajad panevad kõigile avatud talude päeva külastajatele südamele, et järgitaks vastuvõtjate juhiseid.

Avatud talude päevi korraldatakse paljudes riikides üle maailma, sh näiteks Soomes, Rootsis, Belgias, Suurbritannias, Itaalias, Portugalis, Austraalias, Kanadas, USAs ja mitmetes teistes riikides. Eestis on avatud talude päevi seni korraldatud Järvamaal, kust avatud talude päeva idee sai Eestis ka alguse, Saaremaal ja Pandiveres.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: