Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jalmar Vabarna sai täna noore kultuuritegelase preemia

{{1436339379000 | amCalendar}}
Jalmar Vabarna ja president Toomas Hendrik Ilves.
Jalmar Vabarna ja president Toomas Hendrik Ilves. Autor/allikas: Rene Suurkaev/Vabariigi Presidendi Kantselei

Täna pärastlõunal andis riigipea Toomas Hendrik Ilves folkmuusik Jalmar Vabarnale Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia.

Jalmar Vabarna on andnud olulise panuse folkmuusika populariseerimisele nii Eestis kui ka välismaal, selle õpetamisel ja oskuste edasiandmisel. Ta on üks tuntumaid ja tunnustatumaid pärimusmuusika esitajaid Eestis, teatas presidendi kantselei.

"Jalmar on kogu oma noore muusikutee jooksul avardanud nii iseenda kui kuulajate arusaamist pärimusmuusikast," ütles president Ilves oma sõnavõtus. Riigipea lisas, et on Vabarna tegemisi jälginud mitme aasta jooksul ning imetleb tema võimet sulatada kokku kaasaegset ja traditsioonilist.

"Meie nafta on meie värsid, mille on loonud meie esivanemad ja meie nafta ei saa kunagi otsa. Kutsun kõiki üles meie juuri austama ja hoidma," sõnas Jalmar Vabarna.

Vabarna mängib ansamblites Zetod, Trad.Attack!, Curly Strings, Klapp ja Viljandi Guitar Trio. Ta lõpetas 2011. aastal TÜ Viljandi kultuuriakadeemia, veetes ka aasta vahetusüliõpilasena Rootsis Karlstadi ülikooli Ingesundi muusikakõrgkoolis. Tänaseks on ta üle kümne aasta andnud kontserte enam kui 20 riigis ja loonud enam kui 15 heliplaati. Lisaks on ta kolm aastat kujundanud programmi Viljandi pärimusmuusika aidas ja vedanud Noorte Moosekantide Seltsi. Vabarna on teinud ka mitme teatrietenduse muusikalise kujunduse. Eelmisel aastal tõi ta seto leelo tagasi laulupeole, esitades oma ansambliga Zetod loo “Velekese’ noorõkõsõ’”.

Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia on mõeldud kuni 35-aastastele Eesti kultuuritegelasele, kelle saavutused on leidnud laialdast tunnustust või kelle looming ning kunstiline tegevus on oluliselt kaasa aidanud Eesti riigi ja kultuuri tutvustamisele maailmas. Preemia suurus on 5000 eurot.

Eelnevatel aastatel on noore kultuuritegelase preemia saanud Teater NO99 dramaturg Eero Epner (2014), pianist Mihkel Poll (2013), ehtekunstnik Tanel Veenre (2012), dirigent Risto Joost (2011), saatesarja "Ööülikool" toimetaja Jaan Tootsen (2010), näitleja, lavastaja ja tõlkija Marius Peterson (2009), luuletaja Kristiina Ehin (2008), baleriin Luana Georg (2007), helilooja Helena Tulve (2006), lavastaja Jaanus Rohumaa (2005), dirigent Anu Tali (2004), kirjanduskriitik Jan Kaus (2003) ning helilooja Tõnu Kõrvits (2002).

Paaril korral on välja antud ka eripreemiaid. 2014. aastal pälvis eripreemia galerist Olga Temnikova, 2011. aastal poeet, esseist, tõlkija ja eelarvamustest vabama ühiskonna kujundaja Igor Kotjuh ning 2002. aastal rahvamuusik Krista Sildoja.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: