Seto Folk näitab tänasest keelt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maarja Nuut.
Maarja Nuut. Autor/allikas: Stuart Garlick

Tänasest pühapäevani toimub Värskas muusika- ja matkafestival Seto Folk. Kolmepäevase festivali programmis on üle 40 esineja seitsmel laval, enam kui 30 õpituba, 12 erinevat matka, lodja- ja viikingilaeva retked Värska lahel ning kohaliku sanatooriumi vabaõhuspaa.

Festivali esimene päev saab alguse soome-ugri kultuuripealinnast Obinitsast, kus Seto Folk alanuks kuulutatakse ja selleaastane soome-ugri sugulasrahvastele pühendatud teema "Näitame keelt!" sisse õnnistatakse, teatavad korraldajad. Seejärel liigub festival edasi Värskasse, kus reedeõhtusteks peaesinejateks on Soomest pärit positiivselt hullumeelne lõõtsamängija Antti Paalanen, Udmurdi noorte folkrockansambel Silent Woo Goore, Eesti pärimusmuusika üks säravamaid tähti Maarja Nuut, Mordva meestekoor Morama ja mitmed teised.

Õhtu lõpeb söökladiskoga seto pärimusest inspireeritud klubimuusika ansambli Klupp ning DJ Mur rütmide saatel. Reedeses kavas on ka õhtune hobuvankril linnulauluretk ning öine nahkhiireretk. Värska lahel seilavad Udmurdi lodi ja Gruusia lodi ning öölodjaretkel jämmivad hiiukandled.

Festivali teine päev algab varakult. Külastajad on oodatud Saunalaval toimuvale hommikukontsertile, kus saab ka ujuda ning nautida hommikusauna koos lõkkel küpsetatud pannkookidega. Kohvitassi saatel paralleelselt hommikukontsertiga kulgeval jutuhommikul räägivad Kati Komimaalt ja Miralda Setomaalt oma elust „kahepaiksena“. Päeva jooksul saab osaleda erinevates õpitubades – õppida komi või ersa keelt, meeste ja naiste leelot, kasetohust meisterdamist, viltimist või seto tantse.

Matkasõpru ootavad Värska peidetud väärtused, orienteerumisrajad, poole järve üllatusmatk, ühe meetri minimatk ning matk seenemetsa koos kohaliku korilasega. Lavadel astuvad mitmete teiste seas üles Naised köögis, Curly Strings, Zetod, Iberi koor Gruusiast ja Chipchirgan Urdmurdimaalt. Õhtu tipphetk on suur seto kirmask, mille ajaks vaikivad kõik lavad, et üheskoos külastajate ja kohalikega pidada maha üks võimas seto külapidu. Lodjasadamast väljub luulelodi, Mordva lodi, loojangulodi ja regilauluöölodi.

Festivali kolmas päev algab hommikuse improkontserdiga Õrsava järve kaldal, kus spontaanselt musitseerivad Mari Kalkun ja Soome hiiukandle virtuoos Pekko Käppi. Osaleda saab 43 km pikkusel jalgrattamatkal mööda Petseri laskevälja rattarada ning sõita mulgi-võro või leelolodjaga. Õpitubade programm kutsub tutvuma seto ja udmurdi keelega ning õppima udmurdi tantse, seto pitsi heelgedamist ja palju muud. Ühele lavale astuvad Gruusia, Mordva, Seto ja Virumaa mehed, kes laulavad üksteise võidu oma rahva meestelaule. Õhtul tantsutab rahvast legendaarne ansambel Kukerpillid ja nooruslikult värske Angus.

Lapsi ootavad kõigil kolmel päeval lastele suunatud õpitoad ja matkad, lastelodi, lastekontserdid ja lasteala.

Festivali programmist saab osa võtta festivali passi või päevapiletiga, teatud kontsertidele on kohapeal müügil ka üksikpiletid.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: