Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lisbeth Salanderi ja Mikael Blomkvisti lugu läheb edasi

Täna tähistatakse Rootsis ja mitmel pool mujal Millenniumi päeva. Just 18. juuni on see kuupäev, mil rootsi kirjaniku Stieg Larssoni krimiromaanis "Lohetätoveeringuga tüdruk" kohtuvad esimest korda Lisbeth Salander ja Mikael Blomkvist.

Tähistamiseks on põhjust, sest suve lõpul seisab ees üks selle aasta oodatumaid ja kõmulisemaid kirjandussündmusi. Umbes 25 riigis, sealhulgas ka Eestis, ilmub ühel ja samal ajal Stieg Larssoni loodud Milleniumi-sarja neljas osa, David Lagercrantzi kirjutatud kriminaalromaan "See, mis ei tapa". Eestis annab raamatu välja kirjastus Varrak.

Teos on järg Stieg Larssoni Milleniumi-triloogiale, mille esimene osa "Lohetätoveeringuga tüdruk" ilmus 2005. aastal (eesti keeles 2009). Sellele järgnesid "Tüdruk, kes mängis tulega" (2006, eesti keeles 2009) ja "Purustatud õhuloss" (2006, eesti keeles 2010). Triloogiat on maailmas müüdud üle 80 miljoni eksemplari ja selle põhjal on valminud mängufilmid nii Rootsis kui USAs.

Lagercrantz jätkab sealt, kust Stieg Larsson pooleli jäi. Peategelasteks on tuttavad Lisbeth Salander ja Mikael Blomkvist, ent suures plaanis olid kirjanikul raamatu loomisel vabad käed. Kirjutamisprotsessi on Lagercrantz kirjeldanud järgmiselt: "Süžee ülesehitamine oli kõige keerulisem. Stieg Larsson oli keerukate, paljude kõrvalliinidega lugude väljamõtlemise meister ja ma tahtsin olla tema vääriline. Teisalt oli aga just see ka kõige nauditavam. On olnud tohutult tore avastada, kuidas loo arenedes pisiasjad oma kohale asetuvad."

Ajakirjal Millennium on nüüd uued omanikud ja kurjad keeled räägivad, et Mikael Blomkvist on ajale jalgu jäänud ning ta kaalub koguni elukutsevahetust. Lisbeth Salander on aga rahutu ja osaleb pealtnäha põhjuseta häkkerirünnakus, võttes seejuures riske, mida ta tavaliselt hoolikalt väldib. See ei ole sugugi tema moodi.

Ühel hilisõhtul helistab Blomkvistile Frans Balder, tehisintellekti uurimise juhtiv teadlane. Balder ütleb, et tal on Ameerika luureteenistust puudutavat infot, mis võib muuta kogu maailma. Lisaks räägib ta oma kokkupuutest noore superhäkkeriga, kellel on teatud sarnasusi Blomkvistile hästi tuntud naisega... Mikael Blomkvistil tekib lootus kirjutada pommartikkel, mida niihästi tema kui ka Millennium hädasti vajavad. Lisbeth Salanderil on aga, nagu tavaliselt, omad plaanid.

"See, mis ei tapa" ilmub 27. augustil. Selle on rootsi keelest tõlkinud Kadri Papp, toimetanud Kadi-Riin Haasma.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: