ETV2 toob täna ekraanile filmitegija Peeter Urbla teemaõhtu ({{commentsTotal}})

Sellel nädalal tähistab oma 70. sünnipäeva teenekas filmitegija Peeter Urbla ning tänasel teemaõhtul näitab ETV2 valikut tema käe all valminud teostest.

Esiteks jõuab eetrisse mängufilm “Promenaad” (Eesti 1977) on Peeter Urbla film, mis oli üks osa 1977. aastal valminud armastusnovellidest koosnenud noorte režissööride filmikassetist "Karikakramäng". Film valmis Kurt Vonneguti jutustuse ainetel ja selle tegevus toimub 1930. aastate Eestis.

Seejärel kell 20.40 räägib filmitegija saates “Kaadris: Ma pole turist, ma elan siin” (Eesti 2012) filmi valmimisest koos operaator Mait Mäekivi ning peaosatäitjate Lembit Ulfsaki ja Madis Kalmetiga. Saates kõlab ka kommentaar filmistuudio Tallinnfilm toonaselt direktorilt Jüri Škubelilt. Saate autor ja toimetaja on Jaak Lõhmus, režissöör Märten Vaher, produtsendid Ruth Heinmaa ning Ingrid Nõmmik.

Pärast mängufilmi tutvustavat saadet jõuab kord filmi enda kätte. Peeter Urbla esitab filmis "Ma pole turist, ma elan siin" küsimuse, mida küsivad nüüd juba paljud eestlased: kui koduselt me tunneme ennast oma põliskodumaal? Režissöör võrdleb filmis ja selle kohta antud intervjuudes Tallinna “Lendava Hollandlase” laevaga, mis kodusadamata seilab maailmameredel. Lisaks Kuldar Singi filmimuusikale kõlab filmis ka Richard Wagneri “Lendav Hollandlane”.

Filmil on kaks peategelast, üks neist kodutu intellektuaal ja boheemlane Feliks Kramvolt (Lembit Ulfsak), kes teenib oma kasinat elatist kütjana - tüüpiline vabamõtleja Eesti NSV 1970.-1980. aastatest. Teine on aga Mart Kangur (Madis Kalmet), kes surfab ligineva kapitalismitormi esimestel lainetel, ajades äri ja teenides vaheltkasu korterivahetustehingutega. Nüüd aga koidab uus algus ja uus aeg.

Urbla dokumentaalfilmidest jõuab kell 23 ETV2 eetrisse 1982. aastal valminud “Ruja”, mis räägib samanimelise ansambli loo.

Teemaõhtu lõpetab kell 23.10 algav muusikaline draama “Šlaager” (Eesti 1982), mis on kümnendi alguse parimate muusikute osavõtul valminud oma aja jäädvustus. Filmi keskmes on lauluvõistlus "Tippmeloodia 1981" ja ansambli "Kookos" solist Katrin Pruun. Isiklik elu on viinud Katrini lahutuseni ja naine on jõudmas estraadilauljale kriitilisse ikka ning peab pingutama, et võistelda noortega ja püsida tipus.

Filmis teevad teiste seas kaasa Ruja, Rock Hotel, Magnetic Band ning Tõnis Mägi, Anne Veski jt. Peaosas Els Himma, teistes rollides Martin Veinmann, Ain Lutsepp, Galina Abdrahmanova, Alice Talvik, Jüri Järvet jun, Peeter Lilje, Jaak Arro, Härmo Härm, Veljo Vingissaar, Hardi Volmer jt. Stsenarist Teet Kallas, helilooja Rein Rannap, kunstnik Rein Tammik, operaator Ago Ruus, režissöör Peeter Urbla.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: