Huumoriajakirja "Pikker" parimad palad jõuavad näitusele ({{commentsTotal}})

Näitus
Näitus "Ajakirja "Pikker" karikatuurid 1957‒1995" Autor/allikas: Ürituse sotsiaalmeedia

Reedel avatakse Tallinnas Rahvusarhiivi galeriis näitus "Ajakirja "Pikker" karikatuurid 1957‒1995".

Ajakirja "Pikker" esimene number ilmus 1957. aasta juunis ning selle avaartiklis on öeldud: "Pikker puhastab õhku. Aga ta on ka õiglane kohtumõistja. Nüüd on Pikker oma nooletuppe jälle hoolega laadinud, valides igas kaliibris välke ja välgukesi."

Ajakirja esimesed numbrid olid väga satiirilised, pihta said riigivara riisujad, hooletud ametnikud, imperialistid, sõjaõhutajad ja kodanlikes igandites siplejad. Kuid peagi lisandus ka huumorit, seda nii pildis kui ka sõnas, ütlevad näituse korraldajad. Ajakirja hiilgeaastad algasid 1960. teises pooles. Sellesse aega jäid isikupärased karikaturistid, tabavad epigrammid ning paroodiarohke proosa. Näituse koostaja Liivi Uueti sõnul on Eesti vestežanri ja karikatuuri ajalugu "Pikkerist" lahutamatu.

Rahvusarhiivi ja Eesti huumoriliidu koostööna valminud näitus annab esimest korda nii laia ülevaate Eesti karikatuuriajaloost, kajastades sõda, armastust, sporti, seiklusi, poliitikat ja palju muud Eesti parimate karikaturistide tööde kaudu. Näha saab Heinz Valgu, Olimar Kallase, Hugo Hiibuse ja paljude teiste nimekate kunstnike teoseid. Näitus pakub võimalust jätta minevikuga naerdes hüvasti, kuid selles on ka palju nüüdisajaga seostuvat.

Näitusega kaasneb lisaprogramm. 10. juunil kell 17 räägib galeriis karikaturist Hugo Hiibus nalja mõistmisest ning 29. augustil kell 12.00 toimub loeng teemal "Nalja mõistmisest ja huumor tänapäeval". Nalja üle arutlevad karikaturist Hugo Hiibus ja huumoriajakirja "Pilkaja" peatoimetaja Andrus Tamm.

Näituse kuraatorid on Liivi Uuet, Andrus Tamm ja Priit Koppel. "Ajakirja "Pikker" karikatuurid 1957‒1995" jääb avatuks septembri alguseni. Rahvusarhiivi galerii aadressil Maneeži 2 on avatud esmaspäevast neljapäevani kell 9.00–17.00 ja reedeti kell 9.00–16.00. Galerii külastamine on tasuta.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: