Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna vanalinnas saab käia ekskursioonil legendide seas

Vaade Tallinna vanalinnale.
Vaade Tallinna vanalinnale. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Laupäeval avab Tallinna vanalinnas külastajatele uksed meelalahutuslik ajalookeskus "Tallinna legendid", milles kogetav rännak viib külastaja kaugesse keskaega.

"Elavate näitlejate, mehhaaniliste nukkude ja võimsate eriefektide koosmõjus sündiv 40 minutiline etendus tutvustab Tallinna muistendeid, mis vana hansalinna vääriliselt on kaasakiskuvad, romantilised, täis dramaatikat ja põnevust," kirjeldab Tallinna kesklinna vanem Alar Nääme loodud ajalookeskuses pakutavat. Tema sõnul võiks tegemist olla põneva elamusega nii ajaloohuvilistele kui seikluste otsijatele.

Tallinna Legendide laadseid meelelahutuslikke keskusi töötab paljudes ajaloolistes linnades ning need on pälvinud nii kohalike kui turistide poolt hea vastuvõtu. Eestis avatakse taoline keskus esmakordselt. Ettevalmistuseks kulus enam kui kaks aastat planeerimist, katsetusi ja sünkroniseerimist. Tulemuseks on vaatemäng keskaegsest Tallinnast, kus külastajad saavad tunda end viibivat otse sajanditetaguste sündmuste keskel.

Rännak keskaega algab Oleviste kiriku valmimisega 1267. aastal ning suure tulekahjuga 1625, mil tolleaegne Euroopa kõrgeim hoone piksenoolest süttis. Järgmisena elustub üks traagilisemaid Tallinnaga seonduvaid legende: lugu Neitsitorni müüritud tütarlapsest Gretest, kes ohverdati linna kaitserajatistele maagilise tugevuse andmiseks.

Keskse koha on Tallinna Legendide ajarännakul pälvinud stseen katkuhädast, mis kulmineerub Bernt Notke hindamatult maalilt Surmatants tuttava stseeniga. Et pilt keskajast liiga süngeks ei muutuks, saavad külastajad elada kaasa martsipani ehk mardileiva juhuslikule leiutamisele linna külastanud alkeemiku poolt.

Legendide hulka kuulub ka kaunis lugu näkikaevust ja imeilusast tütarlapsest, kelle laul linlaste südamed võidab. Retke aastasadade taha lõpetab parun Johann Uexkülli surmamõistmine pagenud talupoja tapmise eest ning aadliku hukkamine.

Ajaloolist vaatemängu hakatakse esitama eesti, inglise, vene ja soome keeles. Legende tutvustava teksti eestikeelset versiooni loeb näitleja Egon Nuter. Stseenid lavastas tuntud Peterburi režissöör Jegor Tšernõšov.

Illusioon OÜ loodud keskus asub Tallinna vanalinnas aadressil Kullassepa 7.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: