Dokumentaalfilm hipiliikumisest kogub valmimiseks toetust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1432728008000 | amCalendar}}
Foto: Pressimaterjalid

Nõukogude liidu aegsest hipiliikumisest dokumentaalfilmi tegijad alustavad täna filmiteekonda Moskva poole ning koguvad samal ajal dokumentaalfilmile toetust.

"Me oleme metsikud. Me oleme teravmeelsed. Me armastame groteski. Me hindame ilu. Väärtustame kultuuridevahelist ja põlvkondadevahelist suhtlust. Me armastame lilli, rock’n’rolli ja unistamist," kirjutavad filmitegijad "Hooandjas".

Esimene juuni on lastekaitse päev ja lillelaste päev, ühtlasi möödub 44 aastat 1971. aasta 1. juuni sündmusest, mil Moskvasse kogunenud tuhanded Vietnami sõja vastu protestima tulnud noored KGB poolt arreteeriti. Üks filmi tegelastest, nõukogude lillelastest mitmeid raamatuid kirjutanud Vladimir Wiedemann ütles "Aktuaalsele kaamerale", et sellist protestimeelsust nagu tol ajal hipid täna enam ei kanna.

"Praegu on alternatiivist teatud puudus, kõik oleks justkui peavool. Kui kõike võib, on nagu kadunud radikaalsemate protestivormide mõte," selgitas Wiedemann.

Režissöör Terje Toomistu ja kunstnik Kiwa asusid siinset hipiliikumist põhjalikumalt uurima neli aastat tagasi. 2013. aastal avasid nad Eesti Rahva Muuseumis menuka näituse "Nõukogude lillelapsed: 1970. aastate psühhedeelne underground". Režissöör Terje Toomistu ütleb, et teema on niivõrd rikas, et ei väsi ka pärast mitut aastat süvenemist üllatamast.

"Hipide kultuur oli niivõrd rikas, alates muusikast, mida nad kuulasid, kohad, kus nad käisid, reisid, mida nad tegid, mis teadvuse muutunud seisundeid esile kutsuvaid vahendeid nad kasutasid, olgu need narkootilised vahendid, meditatsioon või jooga, või muud spirituaalsed praktikad... Vaimsus oli väga oluline selle liikumise juures ja samamoodi kirg pideva teeloleku vastu," rääkis Toomistu.

Toomistu sõnul peaks film kõnetama auditooriumi üle maailma, kuna Läänes ei teatagi, et ka siinpool raudset eesriiet oli aktiivne hipiliikumine, mis kestis kauemgi kui Läänes. Filmi valmimisele saab igaüks kaasa aidata läbi hooandja platvormi.

Filmis nõukogude hipiliikumisest eelistatakse pigem murda reegleid ja ületada piire kui jääda kinni traditsioonilisse ja reserveeritud jutustamisviisi. "Me usume filmi kui meediumisse, mis kannab meid erinevatesse maailmadesse ning teadvuse seisunditesse, andes üheaegselt osalemise rõõmu ja elevust sellel ettearvamatul teekonnal. Me kutsume sind rännakule läbi aja ja ruumi, kulgedes läbi Nõukogude maastike ja loovate meelte lõputute koridoride," lubavad nad.

Toetajaid kutsuvad nad endaga ühinema teekonnal vägivalla vastu rahumeelsete vahenditega. "Aita meil oma unistustele truuks jääda ning seista keha ja hinge vabaduse eest filmi kaudu. Seda võid teha Sinagi, kas mõttes või teos, kunstis või muusikas, unistustes või mälestustes," ütlevad tegijad.

Filmi teevad Terje Toomistu (režissöör), Liis Lepik (produtsent), Taavi Arus (operaator), Indrek Soe (helioperaator), KIWA (kunstnik), Priit Tender (animaator), Martin Männik (monteerija), Marika Alver (arhiivitöö koordinaator), Juliane Fürst, PhD (uurimistöö konsultant), Irina Gordeyeva, PhD (uurimistöö konsultant), Martin Pedanik (graafiline disainer), Karin Kahre (meediasuhted) ja mitmed teised.

Toimetaja: Kertu Loide, Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: