Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Täna avatakse Okupatsioonide muuseumis näitus keelatud rokkmuusikast

Noortebändi finaal toimub 29. novembril klubis Hollywood
Noortebändi finaal toimub 29. novembril klubis Hollywood Autor/allikas: RIA novosti/Scanpix

Okupatsioonide muuseum avab pärastlõunal näituse "Keelatud mängud", mis on pühendatud nõukogude Eestis keelatud rokkmuusikale.

Avamisel astub üles MRK Pakt kosseisus Malkov-Rull-Kappel kontserdiga "Lood on halvad" ning kuulda saab 1980ndatel ENSV-s kõige keelatumat artisti. Põnevat rokkmuusika aega meenutavad näituse autor Heino Maripuu, Olavi Pihlamägi ja Ari Dubin.

1970ndate aastate sügav stagnatsiooniaeg oli rokkmuusikutele eriti keeruline. Kõikjal valitseva defitsiidi tingimustes ei olnud saadaval heliaparatuuri ega korralikke pille. Tihti valmistasid muusikud endale ise kitarre ja trummikomplekte.

Elu normiks oli kommunistlik moraal ühes keeldude ja käskudega. Rokkmuusikud üritasid igati väljendada protestivaimu kehtiva korra vastu. Nõukogude Eesti rokkmuusika oli valdavalt üks "keelatud mäng".

Näitus "Keelatud mängud" põhineb Heino Maripuu samanimelisel filmil. Ta salvestas 8 mm filmikaameraga suure osa 1970. aastate rokielust, jäädvustades Eesti ansamblite esinemisi ja näidates neid salvestisi enda korraldatud diskokinodel. "Tänaseks on paljud minu filmid toonaste ansamblite ainsateks "elavateks piltideks"," kirjeldab Maripuu ise oma tolleaegse kire tulemusi.

Nii näitust kui ka filmi saab muuseumis vaadata augusti lõpuni.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: