Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mis oli enne "Eesti laulu" ja staarisaateid? Õige vastus: "Horoskoop"!

{{1430242444000 | amCalendar}}
Foto: Moskalik Arnold / ERR

Mis oli "Horoskoop"? ETV arhiivis on säilinud vaid paar kildu sellest legendaarsest muusikasaatest, mis hullutas popmuusikasõpru 1960.-70. aastatel. Äsja ilmutas kirjastus Fookus Meedia "Horoskoobist" ka Verni Leivaku koostatud raamatukese.

Saate idee näppas toimetaja Kustas Kikerpuu Soome raadosaatest "Puhelin lista", kirjutas Õhtuleht. Tema ja režissöör Elmo Lööve tegid ära peamise taustatöö. Saatejuht Andres Vihalem koos oma lustakate prillidega oli televaatajate jaoks aga tõeline staar. Ja selle tunnikese, mis "Horoskoop" eetris oli, valitses tänavatel vaikus ning kõigist akendest kumas televiisorivalgus ja kostus "Horoskoobi" laule.

Esimene saade oli eetris 12. oktoobril 1968. a. "Horoskoobi" tutvustuses öeldi, et tegu on Estraadistuudio uue saatega, mis hakkab edaspidi korduma iga kahe nädala järel ning kõigi vahel, kes saatsid vastuse (postkaardi või kirja formaadis) saates esitatud küsimusele, loositi välja transistorraadio, tolmuimeja või mõni muu tollane defitsiitne menutoode. Rahvas ütles tigupostiga ka oma arvamuse, milline laul oli nende arvates parim. Kirju tuli telemajja tohutul hulgal, suurim number oli 35000 saate kohta. Eriti innukad saatsid kohe mitui kirja, rekord oli umbes 500 kirja ühelt ja samalt mehelt samasse saatesse.

Üks saade kestis 40 minutit. Iga kord kõlas 7 laulu, millest edasi pääses 5 populaarsemat, kahe väljalangenu asemel võeti järgmisesse saatesse kaks uut. Laulud olid peamiselt Kustas Kikerpuu seatud arenenud lääneriikide tollaste hittide põhjal, viis tuli lihtsalt ragisevast raadiost maha kirjutada ning eestikeelsed sõnad teha. Et kogu asi nõukogude-aegsel taustal liiga läänelik ja kapitalistlik välja ei paistaks, tuli lisaks esitada idabloki riikide lugusid. Mida aeg edasi, seda enam nägid eestimaised heliloojad ning esindatud oli ka eestimaine originaallooming.

"See oli esimene muusikasaade, kus oli toredaid šlaagreid meie heliloojatelt ja mingi protsent välismaalt," meenutas Heidy Tamme eilses "Ringvaates".

""Horoskoop" polnud lihtsalt üks meelelahutussaade, vaid veelahe, mis jaotas meie levimuusikaajaloo kaheks - selle sarjaga astusime suure sammu euroopalikuma ellusuhtumise suunas - kui enne "Horoskoopi" olid Artur Rinne, Heli Lääts, Kalmer Tennosaar ja Eesti Raadio naisansambel, siis pärast "Horoskoopi" olid meil Jaak Joala, Ivo Linna, Tõnis Mägi, Els Himma, Marju Kuut, Heidy Tamme, Uno Loop, Paul Allik, Tiiu Varik, Anne Velli ja Helgi Sallo," kirjutas Silver Kuusik Menu portaalis aasta tagasi. Pikemalt saate kuulata "Horoskoobi" loost tema tehtud Vikerraadio saates "Korraks vaid",

"Peale Lainet, kui sealt lahkusin, hakkas mu elus uus ajajärk - "Horoskoobi" periood. Kustas Kikerpuu pani tähele, olin solistina esineneud ja kutsus. Ta pani mind proovile, ta oli väga range. Kuna olin muusikahardusega, valmistasin ennast ise ette," rääkis Tamme.

"Öösel lindistama ja korras. See toimus telestuudios, kus päeval olid saated, stuudio oli ainult öösel vaba. Iga saate salvestamiseks ei olnud linti, salvestati vanade peale. Aga minu esimene must-valge telesaade lindistati üldse raadiomajas."

"Horoskoop" oli eetris kuni 1973. aasta suveni.

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: