Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlased avastasid mooduse, kuidas kummitavad laulud peast välja saada

Närimiskummid sisaldavad ohtlikke aineid
Närimiskummid sisaldavad ohtlikke aineid Autor/allikas: Reuters

Briti teadlased on leidnud lihtsa leevenduse inimeste peades kummitavate laulude tõrjumiseks.

Readingi ülikooli psühholoogiateadlaste uurimusest selgus, et nätsu närimine aitab inimestel kiiremini vabaneda laulust, mis nende pähe kinni on jäänud. Uuringu kohaselt aitab see juhtida tähelepanu kõrvale kaasahaaravalt meloodialt või laulusõnadelt.

Laulude peas kummitamist või "kõrvaussi" ("earworm") kogeb 90 protsenti inimestest vähemalt korra nädalas, avaldas psühholoog Vicky Williamson John Donovanile antud intervjuus 2012. aastal. Readingi ülikooli teadlaste sõnul pidasid seda nähtust häirivaks 15 protsenti küsitletutest.

Eksperimendi jaoks palusid teadlased 98 üliõpilasel kuulata kaasahaaravaid laule, näiteks Maroon 5 "Payphone" ja David Guetta "Play Hard". Kolme minuti jooksul pärast laulu kuulamist pidid nad vajutama nupule iga kord kui laul nende peas taas käima läks. Selle aja jooksul eksperimendis osalejad kas närisid nätsu, toksisid sõrmega lauda või ei teinud kumbagi.

Teadlased leidsid, et katsealused, kes närisid nätsu, kuulsid laulu oma peas uuesti kolmandiku võrra harvemini kui teised.

Ülikooli teadlane Dr Phil Beaman seletas, et nätsu närimine mõjutab ajus mõningaid samu piirkondi, mida ka "kõrvaussid". Tema sõnul on aju piirkonnad, mis tegelevad laulude kuulmise, meelde jätmise ja kujutlemisega, tugevalt seotud ka piirkondadega, mis tegelevad rohkem kõne moodustamisega. "Sundides neid piirkondi nätsu närides aktiivsed olema, olid need vähem avatud toetama tahtmatut "kõrvaussi" tekitamist või mäletamist," selgitas ta uuringu tulemusi Huffington Postile.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: